Domů » Těhotenství » Zdravotní potíže

Třetí trimestr bývá pro nastávající maminku náročný z hlediska narůstající hmotnosti a omezené možnosti pohybu. Nejčastěji se objevují bolesti zad, oteklé kotníky, bolest kyčlí, únava, časté močení, špatné spaní. Jak na těhotenské obtíže před porodem radí MUDr. Tereza Hubová.

V případě krvácení je žena vyšetřena na specializovaném pracovišti a následně se řídí dalšími instrukcemi ošetřujícího lékaře. Ten může nařídit hospitalizaci (silné krvácení), nebo klidový režim doma na lůžku. Pokud se stav pacientky zlepší natolik, aby mohla v těhotenství dále pokračovat, může jí být podáván hormon na podporu gravidity gestagen.

Vrozené vady se odchylují od normálního vývoje jedince v prenatálním období a projeví se po narození. Mohou postihnout orgány, tkáně, kosti či jsou způsobeny chromozomálními abnormalitami. V prvním trimestru lékaři doporučují podstoupit speciální screening, který defekty odhalí.

Nekomplikované těhotenství si přeje každá žena, avšak řada maminek se potýká s problémy již od samotného početí. Přečtěte si více o rizikovém těhotenství.

Nevolnosti jsou spojeny se změnou vnímání vůní a pachů díky zvyšování hladiny těhotenského hormonu hCG. Postihují ženu v prvním trimestru gravidity, a to nejen ráno, ale kdykoli přes den.