Domů » Těhotenství » Gynekoložka radí: Pět osvědčených tipů, jak se zbavit bolesti zad v těhotenství

5 OSVĚDČENÝCH TRIKŮ, JAK SE ZBAVIT BOLESTI ZAD V TĚHOTENSTVÍ

Bolí vás v těhotenství záda? Během gravidity pod vlivem hormonů povolují vazy, což zvyšuje nápor hlavně na bederní páteř a pánevní pletenec. Jak si ulevit od bolesti zad a lze jí předcházet? Podívejte se na to, co doporučuje gynekoložka MUDr. Tereza Hubová.

Správné držení těla

Rostoucí děloha nutí ženu prohýbat bederní páteř dopředu, což rychle vede k přetěžování a bolestem bederní a křížové oblasti. Snažte se pomyslně tlačit břicho a pupík k páteři, při sezení nedávejte nohu přes nohu, naopak obě chodidla držte na zemi a kolena mějte ohnutá do pravého úhlu. Vyhněte se zvedání těžkých břemen.

Vhodná obuv

Se zvyšující váhou v těhotenství, rozvolňováním vazů, vederní lordózou může dojít i k poklesu nožní klenby. V těhotenství zapomeňte na úzké boty na podpatku nebo třeba baleríny. Naopak investujte do kvalitních bot s nízkým podpatkem, které mají možnost povolení na nártu a přizpůsobí se tak zvětšujícímu se objemu nohy

Pravidelný pohyb

Těhotná žena by se měla vyvarovat sportům, při kterých dochází k otřesům, zvyšování nitrobřišního tlaku nebo při kterých je vyšší riziko zranění. Vhodným pohybem je chůze, tanec, plavání, pilates, jóga. Správný pohyb nejen uleví bolavým svalům a kloubům, funguje také jako prevence křečí, otoků nohou, zácpy, přispívá k udržení dobré nálady.

Odpočinek a relaxace

Odpočívat potřebuje těhotná žena mnohem víc než dříve. Týká se to hlavně kvalitního a dostatečného spánku. Pokud máte doma kojící polštář, můžete jej využít k tomu, že si lehnete na bok a vložíte jej mezi nohy. V pokročilém stupni těhotenství je vhodnější spaní na boku nebo v polosedě. Jednak se ženě lépe dýchá a také se předchází takzvanému supinnímu syndromu, kdy těhotná děloha brání krevnímu návratu dolní dutou žilou k srdci[TK5] .

Těhotenské masáže

Masáže je možné provádět během celého těhotenství a měl by je vykonávat zkušený profesionál. Pomáhají uvolnit napětí, zlepšují krevní cirkulaci, snižují otoky a celkově přispívají ke zlepšení spánku a posilují funkci svalů v oblasti zad.

Zpozorněte, pokud se k bolestem zad přidá teplota, krvácení, pálení při močení, vystřelování bolesti do jedné nebo obou nohou, změna citlivosti končetin apod. V takovém případě navštivte ihned lékaře.

MUDr. Tereza Hubová, gynekoložka