Domů » Těhotenství » Prohlídky a vyšetření

PRAVIDELNÁ NÁVŠTĚVA GYNEKOLOGA V TĚHOTENSTVÍ Gynekologickou ordinaci by měla každá maminka po čas těhotenství navštěvovat pravidelně. Miminko se v děloze první tři měsíce velmi rychle vyvíjí, a i když těhotenství není ještě na první pohled patrné, návštěvu lékaře nepodceňujte.

Při pravidelné návštěvě gynekologické ambulance vás lékař vždy vyšetří ultrazvukem, aby zkontroloval, zda se miminko správně vyvíjí.

Rizikové skupiny žen podstupují genetické testy, aby měly jistotu, že se jim narodí zdravé miminko. Vyšetření odhalí rozštěpy břišní stěny nebo páteře, Downův, Edwardsův či Smith-Lemli-Opitzův syndrom (chromozomální aberace).

Těhotná maminka obdrží při vstupním vyšetření u gynekologa těhotenskou průkazku. Do ní lékař zaznamenává každou kontrolu v gynekologické ambulanci. Kontroly se uskutečňují pravidelně až do 37. ukončeného týdne těhotenství (36+6). Od této doby (37+0) začnete navštěvovat poradnu v porodnici, kde plánujete rodit.

Posledním velkým vyšetřením před porodem je screening ve třetím trimestru. Ten byste měla absolvovat od 30. týdne těhotenství (30+0 až 32+0). Žijete-li ve větším městě a můžete si vybrat porodnici, objednejte se na tento screening do porodnice, kde jste registrována k porodu. Porodnice preferují, aby rodička absolvovala toto vyšetření na jejich pracovišti.