Domů » Porod » Lékařské okénko

Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaná žena, která nastávající mamince poskytuje prenatální až postnatální péči a konzultace. Může se o ženu starat již od období těhotenství, při porodu a v poporodním období. Co všechno tato činnost obnáší a jak si porodní asistentku vybrat? A je to vlastně potřeba? Na to jsme se zeptali odbornice na slovo vzaté, [...]

Dula je osoba (obvykle žena), která při porodu poskytuje mamince psychickou, fyzickou i emoční podporu. „Má všechny ženské atributy – trpělivost, empatii, pochopení, jemnost, vytrvalost i snahu o vytvoření ideálních podmínek v kontextu s náročností dané situace,“ upřesňuje Simona.

Slovo „bonding“ se v souvislosti s porodem skloňuje čím dál častěji. A rozhodně oprávněně. Společně se Simonou Lazzari vám prozradíme, proč byste se o něj měla zajímat i jak vlastně probíhá.

Porod do vody je proces, kdy se rozhodnete porodit miminko ve vaně, nebo porodním bazénku s vodou v teplotě lidského těla. Je několik možností. Některé rodičky chtějí prožít ve vodě kontrakce, některé chtějí do vody porodit. Proč si tuto cestu maminky volí a jaké jsou výhody a nevýhody jsme zjišťovali s laktační poradkyní a dulou Simonou Lazzari.

Magické slovíčko hypnoporod se poslední dobou skloňuje čím dál častěji.