Domů » Porod » Doprovod u porodu » Kdo je dula a proč ji mít u porodu?

KDO JE DULA A PROČ JI MÍT U PORODU

Kdo je dula?

Dula je osoba (obvykle žena), která při porodu poskytuje mamince psychickou, fyzickou i emoční podporu. „Má všechny ženské atributy – trpělivost, empatii, pochopení, jemnost, vytrvalost i snahu o vytvoření ideálních podmínek v kontextu s náročností dané situace,“ upřesňuje Simona.

Jejím cílem je, aby se maminka při porodu cítila pohodlně a v pohodě, klidně, důstojně, důvěřovala lidem, kteří o ni pečují, cítila náklonnost od svých blízkých tzn partnera i duly a hlavně se cítila bezpečně.

Co dělá dula?

Dula se s nastávající rodičkou většinou seznámí několik měsíců před porodem. V tomto období spolu komunikují, vytváří si vztah, dula zjišťuje, jak nastávající maminka k porodu přistupuje, zda má obavy, nebo dokonce panickou hrůzu… Vzájemně komunikují a sbližují se. Je-li zájem ze strany rodičky, pomáhá sestavit porodní přání.

Dula neplní funkci lékaře, ani porodní asistentky, nicméně je profesionálně vyškolená a pomáhá své klientce lépe porozumět změnám v jejím těle i celému procesu porodu. Při samotném porodu je dula na porodním sále a permanentně všemi dostupnými prostředky podporuje rodičku.  Měla by zvládat alternativní metody pro úlevu od bolesti, některá dula používá nefarmakologickou analgezii, vede ke vhodnému dýchání, polohám, pohybu při porodu, zná techniky pro uvolnění a práci s tělem, využívá relaxační techniky.

Proč mít dulu u porodu?

Mnoho studií (a zkušeností) ukazuje, že díky dule se maminky u porodu cítí lépe, jsou jistější a klidnější, což má samo o sobě pozitivní vliv na průběh porodu.

Ukazují se i další benefity.

 • Maminky, které mají u porodu dulu rodí častěji přirozeně, než císařským řezem.
 • Rodičky se také méně často uchylují k přípravkům proti bolesti, jako je například epidurál.
 • Délka porodu je s dulou průměrně o 25 % kratší.
 • Zkušenost z porodu s dulou bývá hodnocena jako krásná a nezapomenutelná.

Pokud maminky hodnotí mou přítomnost, říkají, že to bylo jejich nejlepší rozhodnutí v životě, nebo vůbec bych to bez vás nezvládla, nebo nejlépe investované peníze, říkají, že má práce má nejhlubší smysl a neznají lepší…“

Dula a tatínek u porodu

Pokud chcete mít u porodu dulu, neznamená to, že tatínek musí zůstat za dveřmi. Každý z nich má svou nezaměnitelnou roli. V dnešní době je čím dál více tatínků iniciativních a do procesu porodu se zapojují. I s přípravou na tuto roli může dula pomoci. Dula ideálně předem k porodu partnera připraví.

Během porodu může například navádět tatínka, jak a kde rodičce ulevit od bolesti např masáží, nebo jak jí pomoci jiným způsobem.

Jak reagují tatínci na přítomnost duly?

Většinou jsou klidnější, jistější „mají krytá záda“ :o), lépe se zorientují na porodním sále a v potřebách rodičky, vděčně kvitují i vysvětlení k proběhlému vyšetření, monitoringu, medikaci,…“

Jak si vybrat dulu?

Klíčem k výběru té správné duly je tuto osobu co nejlépe poznat a ujistit se, že si lidsky sednete a budete se s ní cítit dobře i v takové intimní chvíli, jako je porod. Nejlepší je, máte-li dobrou referenci od někoho důvěryhodného.

Dule zavolejte, nebo si domluvte konzultaci a nebojte se ptát na vše, co vás zajímá.

Jaké jsou nejčastější otázky maminek?
 • Jaké máte zkušenosti?
 • Jaké služby poskytujete?
 • Co během porodu pro mě můžete udělat?
 • Je možná přítomnost duly a partnera současně?
 • Kolik to bude stát?
 • Jste dostupná na termín mého porodu?
 • Kdy vám mám volat k porodu?
 • Proč jste se stala dulou?
Co se děje, když dula není dostupná ve vašem termínu porodu?

Dula by vám samozřejmě vždy měla sdělit, zda bude na váš termín porodu dostupná. Mělo by být běžné, že má měsíčně jen několik klientek, tudíž by se termíny neměly překrýt. Nicméně i tak je porod nevypočitatelná věc a přijít může kdykoli.

Plánuji si do měsíce max 4-5 porodů, abych se této situaci vyhnula, což se mi díky vesmíru daří docela dobře, za celou dobu se to stalo pouze 2x. Je to průšvih, naklonovat se neumím, říkám, že dělám co umím, jsem-li u jiného porodu, někdy mohu požádat kamarádku dulu, aby mne zastoupila,“ uzavírá Simona. 

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ