Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko » Lékařka radí – Syndrom náhlého úmrtí kojence

SIDS – SYNDROM NÁHLÉHO ÚMRTÍ KOJENCE

SIDS nebo-li Syndrom náhlého úmrtí je pojem, který jistě zaslechl každý rodič. Pro ty, kteří navíc vědí o syndromu více, je jistě obrovským strašákem. Co zkratka znamená a tento syndrom vlastně definujeme,

Syndrom náhlého úmrtí je úmrtí kojence do 1 roku věku, bez předchozí zjevné nemocnosti, kdy ani pitva neobjasní, proč dané dítě zemřelo. Nejčastější výskyt SIDS je mezi 2. až 4. měsícem života dítěte a ročně u nás zemře na tento syndrom  přibližně 20 dětí.

SIDS a monitory dechu

Účinným pomocníkem v boji se SIDS se zdají být monitory dechu. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o informativní jednotku, která má za úkol rodiče varovat při prvních příznacích a upozorní na závažný stav dítěte.

Pokud ale rodiče nedokáží úspěšně podat kojenci první pomoc, stává se pak monitor dechu úplně zbytečným. Dle statistiky domácí elektronické monitory nesnížily riziko náhlých úmrtí. V současné době není možné náhlému úmrtí kojence v jednotlivých případech preventivně zabránit, protože se dosud nedaří takovéto děti spolehlivě identifikovat.

Doporučená opatření 

Co však můžeme udělat a jak nejvíce snížit pravděpodobnost výskytu SIDS jsou níže uvedená doporučená preventivní opatření.

  •  Dítě by mělo spát na zádech po celou dobu spánku. Spánek na boku nebo bříšku není vhodný, pokud u dítěte nejste přítomni. Přes den tedy na bříšku být kojenec samozřejmě smí.
  • V postýlce dítěte nesmí být přítomny žádné měkké hračky ani jiné předměty, které by mohly zakrýt obličej dítěte (polštář, příliš měkká matrace). Přikrývku v oblasti nohou zahněte pod matraci, dítě si ji pak nepřetáhne přes hlavu.
  • Dítě by mělo spát ve své postýlce, vhodný je spánek ve stejné místnosti jako rodiče.
  • V místnosti, kde dítě spí, nesmí být příliš vysoká teplota vzduchu. Stačí taková, která vyhovuje rodičům. Dítě by mělo být přiměřeně oblečeno.
  • Nekuřte v těhotenství a po porodu, kouření významně zvyšuje riziko SIDS. Nedovolte, aby někdo v přítomnosti dítěte kouřil.
  • Mateřské mléko má protektivní účinek.
  • Nechoďte spát pod vlivem tlumících léků, alkoholu nebo drog.
  • Uvedená doporučení musí dodržovat všichni, kdo o dítě pečují (např. prarodiče).

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)