Domů » Těhotenství » Lékařské okénko » 5 nejčastějších příčin krvácení v těhotenství

5 NEJČASTĚJŠÍCH PŘÍČIN KRVÁCENÍ V TĚHOTENSTVÍ

Krvácení v těhotenství bývá pádným důvodem pro návštěvu gynekologa. Žena by měla lékaře vyhledat vždy, protože sama jen těžko pozná, co je příčinou krvácení. Co jej může způsobit a proč návštěvu lékaře nepodceňovat? Podívejte se na pohled lékařky MUDr. Terezy Hubové.

Implantační krvácení

Bývá zapříčiněno uhnízděním embrya v děloze. Projeví se pět až deset dní po početí, typicky chvíli před očekávanou menstruací, kdy nastávající maminka ještě ani neví, že je těhotná. Nejedná se o žádnou abnormalitu. „Návštěva lékaře nutná není, krvácení může být zaměněno za menstruaci snadno i lékařem, žena většinou pozná nebo tuší, že by mohla být těhotná a udělá si těhotenský test,“ říká lékařka.

Potrat

„Pravděpodobně nejčastější příčina krvácení v časném těhotenství. Může se jednat o hrozící potrat, inkompletní potrat nebo kompletní potrat. Někdy se utvoří u plodového vejce hematom, ze kterého těhotná špiní dlouhou dobu, může se kompletně vstřebat, udává se ale, že zvyšuje riziko pozdější těhotenské ztráty až 2x,“ upřesňuje MUDr. Tereza Hubová.

Prasklá cévka

Děložní čípek je v těhotenství zbytnělý a překrvený pod vlivem hormonů. Občas se může stát, že některé cévky popraskají, po větší námaze nebo třeba po pohlavním styku. Víte, jak probíhá vyšetření? Pokud se prokáže prasklá cévka, stává se těhotenství rizikové? Hrozí potrat nebo předčasný porod? Jak se prasklá cévka léčí? MUDr. Tereza Hubová odpovídá: „Pacientka s krvácením v těhotenství je vyšetřena v zrcadlech a palpačně. Pokud krvácí z povrchu děložního hrdla, dá se to dobře poznat při vyšetření v zrcadlech, palpačně nezjistíme otevírání hrdla. Jedná se o naprosto benigní záležitost nevyžadující další opatření ani sledování. Doporučuje se maximálně klidovější režim a absence pohlavního styku, určitě to neznamená riziko předčasného porodu.“

Syndrom mizejícího dvojčete

Syndrom mizejícího dvojčete je možné charakterizovat jako spontánní potrat, který postihne pouze jedno embryo. Druhé zůstává dále v děloze a vyvíjí se normálně. „Syndrom mizejícího dvojčete postihne asi 1 z 80 vícečetných těhotenství. Předpokládá se, že těhotenství je rizikovější z hlediska předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti. Na diagnózu se přijde na základě ultrazvukového vyšetření v časném těhotenství,“ doplňuje MUDr. Tereza Hubová.

Poševní záněty, polypy, tumory, ektropium

„Krvácením se může projevit i masivní poševní zánět, běžný deciduální polyp děložního hrdla, vzácně se bohužel mohou vyskytnout i zhoubné nádory děložního čípku. Výstelka kanálu děložního hrdla, která se dostává na povrch děložního hrdla, může být také náchylná ke krvácení,“ říká lékařka.

Patologické uložení placenty, předčasné odlučování placenty

Obě patologie mohou být provázeny různě silným krvácením a obě mohou mít fatální důsledky pro matku i plod. MUDr. Tereza Hubová doplňuje: „Každé odloučení placenty je závažnou komplikací, bohužel ne vždy se projeví krvácením navenek. Masivní krvácení z rodidel, známky odloučení placenty na ultrazvuku nebo příznaky nitroděložní tísně plodu jsou však jasnou indikací k ukončení těhotenství.“

Odchod hlenové zátky

Víte, jak vypadá odchod hlenové zátky? Před porodem může žena lehce zakrvácet díky odchodu hlenové zátky. „Odchod hlenové zátky může být provázen slabým zakrvácením nebo spíše zašpiněním. Většinou se jedná pouze o hustý nahnědlý hlen, ale nikdy u něj nebývá silné krvácení! Samotný odchod hlenové zátky není důvod k návštěvě lékaře,“ říká gynekoložka.

Mějte na paměti, že krvácení ne vždy znamená potrat, porod nebo závažný problém. Zároveň je ale důvodem návštěvy lékaře, který vás musí pečlivě vyšetřit a vyloučit možné komplikace.