Domů » Porod » Lékařské okénko » Co vás zajímá o vcestném lůžku: 8 nejčastějších otázek na téma placenta praevia

8 NEJČASTĚJŠÍCH OTÁZEK O VCESTNÉM LŮŽKU

Placenta praevia, vcestné lůžko, patří mezi komplikaci v těhotenství, při které se placenta vyskytuje v těsné blízkosti vnitřní branky nebo ji překrývá. Pacientka musí být sledována na gynekologii více než při nekomplikovaném průběhu těhotenství a včas musí být rozhodnuto o vedení porodu. Bylo vám diagnostikováno vcestné lůžko? Na osm nejčastějších otázek odpovídala gynekoložka MUDr. Tereza Hubová.

Co znamená vcestné lůžko?

Vcestné lůžko je stav, kdy je placenta v blízkosti vnitřní branky nebo ji překrývá. Vyskytuje se zhruba u 3 na 1000 porodů. Současná klasifikace rozlišuje čtyři stupně vcestného lůžka – zjednodušeně je lze rozdělit na případy, kdy je nutné těhotenství ukončit císařským řezem a na případy, kdy je možné se pokusit o vaginální porod – podmínkou je vzdálenost placenty o více jak 20 milimetrů od vnitřní branky. Pokud je nastávající mamince diagnostikováno vcestné lůžko, jedná se o rizikové těhotenství a zavčasu musí být rozhodnuto o načasování a vedení porodu.

Proč a kdy placenta praevia vzniká?

Příčiny vcestného lůžka nejsou zcela objasněny, ale studie poukazují na větší výskyt vcestného lůžka u starších rodiček, vícerodiček, vícečetných těhotenství, u rodiček s předchozím císařským řezem a spontánním nebo indukovaným potratem, u žen s placentou praevií v předchozím těhotenství a také u žen, které kouří a užívají kokain v průběhu těhotenství.

Lze vcestnému lůžku před početím předcházet?

Komplikaci není možné nijak předejít.

Jaké komplikace způsobuje vcestné lůžko v těhotenství?

Mateřskou komplikací spojenou s vcestným lůžkem je krvácení různého stupně závažnosti – může vyžadovat podání krevních transfúzí, vést k těžkým poruchám krevní srážlivosti a v konečném důsledku může vést až k hysterektomii (pozn. red.: chirurgické odstranění dělohy). Akutní těžké krvácení může vést k nutnosti ukončit těhotenství předčasně. S tím souvisí komplikace vyplývající z nezralosti, v nejzávažnějším případě může dojít k úmrtí plodu.

Mohu v těhotenství krvácet? Co to znamená? Musím vyhledat lékaře?

Krvácení v těhotenství se může vyskytnout v kterémkoliv období a může znamenat spoustu zcela nezávažných i závažných příčin, může být i prvním příznakem dosud nediagnostikovaného vcestného lůžka. Při krvácení z rodidel v těhotenství je vždy vhodné navštívit gynekologa, který určí příčinu a závažnost stavu a eventuální nutnost hospitalizace.

Jaký bude porod?

Diagnóza musí být hotova ještě před porodem a na základě ní vést porod císařským řezem nebo vaginálně. Je-li placenta od vnitřní branky 20 milimetrů a více, je možné pokusit se o vaginální porod. Pokud je placenta od vnitřní branky méně než 20 milimetrů, nebo ji překrývá, je indikován císařský řez – u pacientek, které jsou bez příznaků, se plánuje obvykle od gestačního týdne 36+0. Akutní krvácení při vcestném lůžku se ukončuje císařským řezem ihned.

Mění se poloha placenty v těhotenství?

Poloha placenty se během těhotenství mírně mění. S růstem dělohy se placenta vytahuje směrem vzhůru. Pokud je kolem 20. týdne těhotenství vysloveno podezření na vcestné lůžko, nemusí se jednat o konečnou diagnózu.

Byla mi diagnostikována placenta praevia. Mohu mít sex?

Zpravidla platí, že pacientka s vcestným lůžkem by se měla vyvarovat větší fyzické zátěže (zvedání těžkých břemen, běhání, skákání) a rozhodně se nedoporučuje i pohlavní styk.

MUDr. Tereza Hubová, gynekoložka

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč po porodu vypadávají vlasy?