Domů » Miminko a batole » Zdraví a nemoci u dětí

Bolesti bříška malých kojenců poznala a pozná téměř každá maminka.  Jde o kombinaci fyziologických příčin a nedozrání nervového systému dítěte. To co miminka trápí nejčastěji, je nadměrné plynatost – zvýšené množství vzduchu ve střevech.

Voda tvoří až 80 % těla malého kojence a je nezbytná pro správné fungování těla a důležitou látkovou přeměnu. Často se maminky ptají, zda musí na přípravu mléka dětem kupovat vodu kojeneckou nebo postačí kohoutkovou vodu převařovat.

Koupání miminek patří k oblíbeným rodinným rituálům, které si jistě oblíbí většina maminek. Je příjemným spojením hezkých prožitků spolu s hygienickými návyky a většina dětí si „návrat do vody“, ve které pobývaly 9 měsíců počas těhotenství, užijí.

Neinfekční zánětlivé onemocnění kůže se vyskytuje nejvíce u dětí, může se ojediněle objevit i v dospělém věku. Počet nemocných dětí ve vyspělých zemích rok od roku stoupá. V České republice se projeví až u 16 % kojenců do jednoho roku, do 15 roku věku trpí atopickým ekzémem až 12 % dětí a nad 16 let [...]

Po narození sledují lékaři u každého kojence správné postavení kyčlí. Rodiče s dětmi dochází na speciální kontroly, kde lékař stanoví, zda se kyčle vyvíjejí správně či nikoli. Délka kontrol u lékaře se odlišuje dle vývoje kyčlí. Někteří kojenci navštěvují specialistu půl roku života, jiní rok. Lékař dítě vyšetřuje ultrazvukem i klinicky. Cílem preventivních kontrol je [...]