Domů » Miminko a batole » Kontrolní vyšetření kyčelních kloubů

KONTROLNÍ VYŠETŘENÍ KYČELNÍCH KLOUBŮ

Jakmile se miminko narodí, sledujeme jeho adaptaci na nové podmínky, se kterými se musí jeho tělíčko vypořádat. Již v porodnici probíhá první screeningové vyšetření sluchu, provádí se celonárodní diagnostický laboratorní screening a nechybí ani první screeningové vyšetření kyčelních kloubů.

Kongenitální dysplazie kyčelních kloubů (VDK) 

U všech vyšetření, která se provádějí screeningově, je cílem brzký záchyt vrozených vývojových vad či onemocnění a v případě kyčelních kloubů se snažíme o včasný záchyt kongenitální dysplazie kyčelních kloubů (VDK).

  • Vyskytuje se u zhruba 5 % dětské populace.
  • Často vzniká působením genetických faktorů, častější je u novorozenců s porodní váhou nad 4000g, rizikovým faktorem je poloha plodu koncem pánevním.
  • Jedná se o poruchu vývoje kyčelní jamky nebo poruchu vývoje hlavice kosti stehenní, kloubní hypermobilitu (nepřiměřeně zvýšený rozsah pohybu) a nebo kombinaci všech zmíněných.
  • Dívky jsou touto vadou postiženy častěji než chlapci.
  • Včas zjištěná a léčená dysplazie kyčlí se obvykle upraví během prvního roku dítěte.

V ČR probíhá čtyřstupňový systém záchytu postižení kyčelního kloubu 

  • Klinické vyšetření v porodnici – již po porodu nemocniční ortoped pohmatem posuzuje správnou hybnost v kloubu, postavení nožiček, symetrii kožních rýh a snaží se rozpoznat závažný stupeň této vrozené dysplazie.
  • První ultrazvukové vyšetření kyčelních kloubů – Ideální doba je ve 4. – 6. týdnu života novorozence. V tuto dobu ultrazvuk odpoví, zda se kyčel vyvíjí dobře či špatně.
  • Druhé ultrazvukové vyšetření kyčelních kloubů – Další sono následuje v 8mi týdnech.
  • Následná kontrolou ve třech měsících. Pokud jde maminka s dítětem na vyšetření poprvé až ve třech měsících, jak bohužel někteří lékaři stále doporučují, je to pozdě!

Když se přes jakoukoli papírovou plenu mezi kolínka vloží na třetiny složená látková plenka, tak kyčle zrají lépe a rychleji. Osifikační jadérko by mělo dozrát do šestého měsíce věku dítěte. Abdukční balení mírně roztáhne nožičky a drží kyčle ve správném postavení.

Jak na to? Dvě látkové pleny složte na třetiny, pak na polovinu. Vznikne vám pruh látky široký asi 20 cm, který se vloží do plenkových kalhotek, nad plenu určenou k vyměšování. Pokud vaše děti nosí papírové pleny, vkládáme výše uvedené složené látkové pleny na onu papírovou.

Pokud dojde k zanedbání péče či vynechání těchto screeningových vyšetření, může si s sebou nést miminko následky až do dospělosti. V případě záchytu vážnější vady kyčelního kloubu, kde nepostačí abdukční balení, doporučí lékař speciální pomůcky k léčbě onemocnění (Pavlíkovy třmeny nebo Frejkova abdukční peřinka).

U komplikovaných forem a těžkých stupňů VDK je nutná hospitalizace (Léčba: zavěšení a tah nohou v tzv. Mittelmayerově rámu. Trvá 6 týdnů, dítě je vyndaváno z rámu pouze na koupání. )

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply