Domů » Těhotenství » Pátá nemoc v těhotenství

PÁTÁ NEMOC V TĚHOTENSTVÍ

Virové onemocnění se vyskytuje nejčastěji v dětském věku, ale nakazit se může také dospělý. Původcem je parvovirus B19. Přenáší se kapénkovou nákazou či dochází k přenosu z matky na plod skrze placentu.

Nakažlivost

Nemoc je nejvíce nakažlivá před propuknutím vyrážky a inkubační doba může být čtyři dny až dva týdny.

Infekce v těhotenství

Pátá nemoc výrazně ohrožuje zdraví plodu. Onemocnění může končit potratem, hydropsem plodu (vodnatost končetin) nebo má na průběh gravidity nepříznivý vliv. K přenosu na plod dochází přibližně ve 30 % případů. Ne vždy se vir dostane k plodu a může jej ohrozit. Riziko, že plod díky viru zemře, se pohybuje mezi 5 % až 9 %. Onemocnění se v těhotenství objevuje zřídka.

Příznaky a komplikace

U dětí se projevuje na těle vyrážka v oblasti obličeje, hýždí, nohou a může způsobit zánětlivé onemocnění kloubů. U dospělých se příznaky v podobě vyrážky neprojevují. Jediným symptomem je bolest kloubů na rukách, nemocného bolí kotníky a kolena.

Virus proniká do kostní dřeně plodu a utlumí krvetvorbu. Toto může vést k odumření plodu, popřípadě se nahromadí v končetinách plodu tělní tekutina. Vyšší pravděpodobnost poškození plodu nastává ve druhém trimestru. Léčbu a další průběh vyšetření určí lékař.

Podívejte se do publikací pro těhotné ženy. Dočtete se zajímavé informace o komplikacích a běžných potížích v graviditě.

Pramen: Kelblerová, A., Infekční exantémová onemocnění v dětském věku, Pediatrie pro praxi, 10 (3); Šmelhausová, M., Možnost ohrožení lidského plodu parvovirosou B19, SZU, 2008

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvolání porodu a přenášení