Domů » Těhotenství » Přehledně těhotenství týden po týdnu

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Jak se vyvíjí miminko ve vašem těle a co očekávat následujících devět měsíců? Pojďte se podívat na to, jak se embryo (plod) vyvíjí. Průvodce Těhotenství týden po týdnu bude vaším rádcem po celou graviditu. Dozvíte se, na jaké lékařské prohlídky byste se měla dostavit, jak se stravovat, kdy se připravit na porod. Víte, co vás čeká po porodu?

Jak dlouho trvá těhotenství

Těhotenství se rozděluje na tři trimestry a trvá 40 týdnů (280 dní). Člení se na 10 lunárních měsíců, každý měsíc má 28 dní. Tato data vám o průběhu gravidity nic neřeknou, ale vše se od nich odvíjí. Stanovením prvního dne poslední menstruace začíná nový život. Přečtěte si, jaké jsou příznaky těhotenství.

 

Výpočet termínu porodu

Jak se vypočítá termín porodu? Nejsnazší je využití těhotenské kalkulačky, do níž vyplníte datum poslední menstruace. Přesný termín porodu stanoví lékař na základě ultrazvukového vyšetření. Díky pravidelným kontrolám u gynekologa budete vědět, jak se miminko vyvíjí a zda je v pořádku.

 

Nová životní etapa

Jakou výbavičku potřebuje miminko a co si sbalit do porodnice? Těhotenství s sebou přináší krásné okamžiky v podobě očekávání potomka. Je spojeno také s řadou obav, otázek a nejistoty. Procházíte náročným obdobím, které s sebou nese nejen psychické, fyzické a fyziologické změny, ale také odpovědnost za nového člena rodiny.
Budoucí maminka má hodně otázek o tom, jaké bude těhotenství, mateřství a co dělat ve vypjatých situacích. Právě začíná nová etapa vašeho života. Na nejčastější otázky odpovídá průvodce těhotenstvím, porodem, kojením a mateřstvím. Víte, jak na mateřství?

 

Rozdělení gravidity na trimestry

Trimestr Týden těhotenství
I. trimestr oplodnění – 13. tt
II. trimestr 14. tt – 27. tt
III. trimestr 28. tt – porod

 

Pramen: Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Těhotenství a vývoj plodu týden po týdnu, Kolektiv autorů společnosti Mindsoft, s.r.o., 2009; Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Ondráčková, M., Symptotermální metoda přirozeného plánování rodičovství v životě ženy, Brno, 2015