Domů » Těhotenství » 35. týden těhotenství

35. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Miminko roste a sílí. Je-li vaše bříško příliš malé v porovnání s ostatními těhotnými maminkami, které potkáváte v gynekologické poradně, nevyvozujte z toho žádné závěry. Děťátko může být menší nebo štíhlejší, ale neznamená to, že není v pořádku.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Cévy pod pokožkou již nejsou téměř vidět. Kůže je lehce narůžovělá a miminko si ukládá tukové zásoby. Nervová zakončení v končetinách se plně vyvinula. To znamená, že pohyby jsou v tuto chvíli koordinované. Dítě pravidelně otevírá a zavírá oči a může pozorovat světlo přes břišní stěnu. Lanugo zvolna ustupuje a nachází se na zádech. Nehty ke špičkám prstů dorůstají, nos je tvořen z měkkých chrupavek, stejně jako uši. Vývoj vnitřních orgánů je hotov, vyjma plic, které dozrají až ve 37. týdnu.

Vaše tělo ve 35. týdnu těhotenství

Miminko by mělo být připraveno hlavičkou dolů, ale stále má ještě čas na to, aby se správně natočilo. Prvorodičky mají menší dělohu a dítě se nachází ve správné pozici dříve, může tomu být již ve 30. týdnu těhotenství. U druhorodiček to bývá později, protože plod má v bříšku dostatek místa, dovádí, otáčí se a kope. Pupík se vám v důsledku velkého břicha vyklene, objeví se linea nigra.

Co očekávat

  • I když se porod kvapem blíží, zbývá do termínu ještě pět týdnů. Za tuto dobu naberete na váze a bude se vám ještě hůře pohybovat. Naopak u některých maminek se stane, že přestávají přibírat a před porodem jeden kilogram shodí.
  • Poslední týdny těhotenství bývají z hlediska pohybu nejnáročnější.
  • Pijte dostatečné množství vody, miminko ji potřebuje. Jestliže si nechcete odpustit kávu, dopřejte si ji ráno. Stále častěji budete potřebovat na záchod. Budete se budit ze spánku a následně vám nepůjde dobře usnout.

Vyšetření a návštěva lékaře

Čas, který budete docházet do gynekologické ambulance, se krátí. Na konci 36. týdne, respektive na začátku 37. týdne bude vaše návštěva ukončena a vy přejdete do gynekologické ambulance přímo v porodnici. Víte, jak se na vyšetření do porodnice objednat? Každá porodnice má jiná pravidla. Pravděpodobně jste se veškeré informace dozvěděla od sestřičky v porodnici při registraci k porodu. Jste-li na pochybách, nebojte se zavolat do porodnice a na vše se vyptat.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
GBS screening (vyšetření na streptokoky) 36. až 38. týden

35+0 až 38+0

Vitamíny a živiny

Živiny a vitamíny musí být přijímány nejen ve správném či doporučeném denním množství, ale také ve vhodném poměru. Mezi základní živiny patří bílkoviny, tuky, sacharidy. Energetický poměr základních živiny by měl být v období těhotenství následující: bílkoviny (15 %), tuky (25 %), sacharidy (60 %).

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 34+0 – 34+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 34 ukončených týdnů (probíhá 35. týden)
Od oplodnění uplynulo 32 ukončených týdnů (probíhá 33. týden)
Ukončené dny těhotenství 238 – 244
Počet dní do porodu 42 – 36
AdobeStock_86451043

VÍTE, ŽE …

  • Narodí-li se miminko v tomto týdnu, postrádá sací reflex. Potřebuje podporu dýchání v podobě přídavného kyslíku, jelikož plíce se stále nevyvinuly.
  • Nejvíce se předčasně rodí dvojčata a vícerčata.
Pramen: Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017; Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Štundlová, D., Stravování v těhotenství, Státní zdravotní ústav, 2006