Domů » Těhotenství » 5. týden těhotenství

5. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Právě tento týden je ideální čas na to udělat si těhotenský test. Při pozitivním výsledku se objednejte k lékaři. Druhý lunární měsíc můžete absolvovat první ultrazvuk, jenž potvrdí, zda jste v jiném stavu či nikoli.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Velikost embrya se pohybuje kolem 1 až 3 milimetrů a jeho obal (gestační váček) může mít až půl centimetru. V takto raném stádiu těhotenství není možné s přesností plošně u všech žen určit velikost zárodku. Oborná literatura se v údajích mírně liší.

Ve čtvrtém týdnu vznikl zárodečný terčík, který se v pátém týdnu prodlužuje. V horní části se rýsuje hlava, zespodu se tvoří primitivní proužek představující zadní stranu zárodku.

Vyvíjí se mezoderm, který doplňuje již vzniklý vnější a vnitřní zárodečný list. Více o mezodermu se dočtete ve čtvrtém týdnu těhotenství. Tři zárodečné listy existují 17. den po oplodnění

Již je patrný nezavřený základ mozku, primitivních úst a srdce. Srdce a cévy se vyvíjejí velmi progresivně, jelikož zajišťují základ výživy. Před ukončeným pátým týdnem těhotenství můžeme v zárodku pozorovat srdeční trubici a do ní se vlévá primitivní krev z pupeční žíly. Do embrya se dostane okysličená krev s živinami z choriových klků, které se vydělily 4. týden těhotenství.

Velikost embrya: 1 – 3 mm

Průměr gestačního váčku: 4 mm

Vaše tělo v 5. týdnu těhotenství

Hladina těhotenských hormonů se zvyšuje. Můžete se cítit podrážděná, unavená, slabá a mohou vás postihnout výkyvy nálad. Dbejte na správnou výživu, konzumujte dostatek zeleniny, ovoce, mléčných produktů, libového masa a obilovin. Víte, jak se v těhotenství stravovat? Pestrá a zdravá strava je základem pro správný vývoj plodu.

Co očekávat

  • V následujících týdnech se mohou objevovat těhotenské nevolnosti. Prozatím je s největší pravděpodobností ještě nevnímáte, i přesto vám může být mírně špatně. Těhotenské nevolnosti nastupují až později.
  • Můžete cítit mírnou bolest v podbřišku, ale neměla by být příliš ostrá a doprovázená silným krvácením. V takovém případě neváhejte navštívit lékaře. Začátek těhotenství je pro vaše tělo náročný. Nepřepínejte se.

Vyšetření a návštěva lékaře

Pravděpodobně se k lékaři teprve objednáváte. Máte-li naplánovanou prohlídku na následující šestý týden těhotenství, lékař provede vaginální ultrazvuk, díky němuž zjistí, zda jste těhotná či těhotenský testu ukázal falešně pozitivní výsledek.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
První vyšetření 6. – 9.
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

Vitamíny a živiny

Dostatek kyseliny listové je základem pro zdravý a správný vývoj plodu. Podívejte se na článek o tom, jaké vitamíny jsou v těhotenství vhodné.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 4+0 – 4+6 tt
Od začátku těhotenství uplynuly 4 ukončené týdny

(probíhá 5. týden)

Od oplodnění uplynuly 2 ukončené týdny

(probíhá 3. týden)

Ukončené dny těhotenství 28 – 34
Počet dní do porodu 252 – 246
AdobeStock_86451669

VÍTE, ŽE …

  • Jestliže máte nepravidelný menstruační cyklus a gestační váček není možné vidět z ultrazvuku, rozhoduje o těhotenství hladina hCG v krvi. Při naměřených hodnotách hCG > 1500 IU/l mohou lékaři s 92% pravděpodobností říci, že se jedná o fyziologické těhotenství. Při testech musí vyloučit mimoděložní těhotenství.
  • Zda čekáte dvojčata, se prozatím z ultrazvukového vyšetření nedozvíte.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017