Domů » Těhotenství » 4. týden těhotenství

4. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Čtvrtý týden se dozvídáte, že jste těhotná. Na konci týdne se nedostaví menstruace a vy si uděláte první těhotenský test. Neprovádějte jej před vynecháním periody. I špatné události se stávají, a mohlo by dojít k neuchycení blastocysty. To značí přirozený potrat. Mnoho žen prodělá v prvních týdnech těhotenství velké zklamání. Ušetřete si jej a posečkejte s provedením těhotenského testu. Přečtete si více o tom, kdy je nejvhodnější si těhotenský test udělat.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Embryo je velké necelý milimetr, přesto vám může dát pořádně zabrat. Produkuje chemické látky, které oslabují vaši imunitu, a díky nim se dále nerušeně vyvíjí.

Embryo (neboli zárodek) z vašeho těla čerpá živiny a progresivně pokračuje ve svém vývoji. Začíná se tvořit plodové lůžko, placenta. Vyvíjí se vnější plodový obal, který se nazývá chorión a vnitřní plodová blána nesoucí název amnión. V budoucnu se zformují tři zárodečné listy prezentující tři vrstvy.

  1. Vnější vrstva – vyvine se z ní nervový systém spolu s míchou a mozkem, kůže, vlasy, nehty, zubní sklovina a oči.
  2. Vnitřní vrstva – zakládá vznik orgánům. Vytvoří se játra, plíce, štítná žláza, trávicí trubice, močové cesty a sliznice střev (ve čtvrtém týdnu není vyvinuta).
  3. Střední vrstva – vznikne z ní svalstvo, kostra, krevní a lymfatický systém, systém mízních uzlin, vaječníky nebo semeníky. Přečtěte si více informací o oplodnění.

Velikost embrya: 0,1 – 0,2 mm

Vaše tělo ve 4. týdnu těhotenství

Po uhnízdění blastocysty se v těle zvýší hladina hCG (lidský choriový gonadotropin). Rozptyl hodnot hormonu v krvi může být 14 dní po oplodnění nesmírně široký a pohybuje se mezi 3 a 426 mIU/ml. Díky zvyšující se hladině hormonu můžete již ve čtvrtém týdnu pocítit první známky těhotenství.

Dělení buněk stále probíhá v periodě dvanácti až čtrnácti hodin. Blastocysta je na konci čtvrtého týdne zanořena do děložní sliznice.

Co očekávat

  • Můžete cítit mravenčení či napětí v prsou.
  • Mohou se objevit lehké nevolnosti.
  • U některých žen se dostavuje únava záhy po oplodnění.
  • Hormony působí na změnu nálady a její výkyvy.

Vyšetření a návštěva lékaře

K lékaři se objednejte po vynechání menstruace, případně při pozitivním těhotenském testu.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
První vyšetření 6. – 9.
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

 

Vitamíny a živiny

Konzumujte dostatečné množství kyseliny listové. V prvních týdnech těhotenství dodržujte doporučené množství 600 μg za den.

 

Vitamíny – doporučená denní dávka pro těhotné ženy

Název vitamínu Doporučená denní dávka
B1 1,5 mg
B2 1,6 mg
Niacin 18 mg
Kyselina pantothenová 6 mg
B6 2,5 mg
Kyselina listová 600 μg
B12 3,5 μg
C 110 mg
A 0,8 mg
D 10 μg
E 14 mg
K 75 μg
Pramen: Grofová, Z. Medicína pro praxi, 2010; 7(1)

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 3+0 – 3+6 tt
Od začátku těhotenství uplynuly 3 ukončené týdny

(probíhá 4. týden)

Od oplodnění uplynul 1 ukončený týden

(probíhá 2. týden)

Ukončené dny těhotenství 21 – 27
Počet dní do porodu 259 – 253

AdobeStock_86451652

VÍTE, ŽE …

V tomto období se může objevovat slabé krvácení. Řada žen jej zamění s menstruací. Jak k němu dochází? Buňky přítomné v obalu blastocysty se rychle množí a pronikají k cévám děložní sliznice. Snaží se zachytit do stěny, tímto zachycením ji poruší a zaplaví je krev matky. Z obalu blastocysty zůstanou nepravidelné výběžky zvané primitivní choriové klky. Díky nim může přijímat zárodek dostatečné množství kyslíku a živin z krve matky. Celý složitý proces naruší mateřské cévy, a proto některé ženy pociťují slabé krvácení.

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Grofová, Z. Medicína pro praxi, 2010; 7(1); Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017