Domů » Těhotenství » 11. týden těhotenství

11. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Ocitáte se v polovině třetího měsíce a za nedlouho budete vstupovat do druhého trimestru. Tento týden absolvujete odběr krve, který poslouží k biochemickému vyšetření pro prvotrimestrální screening.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Největší proporcionální část těla zabírá hlavička a plod se rychle zvětšuje. Chrupavčité a kostěné základy lebky se utvářejí, srůstají oční víčka, pod kterými je možné vidět oči. Vyvíjejí se svaly v obličeji a rysy jsou jemnější. Probíhá formování orgánů, játra již fungují. Kůže je tenká a prosvítá přes ni kostra, orgány a cévy. Skrze rozšířený pupečník jsou patrné nezatažené střevní kličky. Je vidět profil obličeje, kde se rýsuje nos, horní i dolní čelist. Prsty jsou patrné na první pohled.

CRL: 31 – 40 mm

Hmotnost: 8 gramů

Choriová dutina: 43,6 – 49,6 mm

BPD (biparietální průměr): 13,6 – 16,4 mm

Vaše tělo v 11. týdnu těhotenství

Děloha je hmatná nad stydkou kostí. V těhotenství se zvyšuje objem krve ve vašem těle. Jezte potraviny s vyšším obsahem železa nebo jej doplňujte ve vitamínových tabletách. Díky nadměrné tvorbě krve se můžete cítit unavená a v pokročilém stádiu těhotenství může propuknout anémie.

Na ranní nevolnost si v lékárně zakupte zázvorová lízátka. Žaludek chlaďte například zmrzlinou nebo studenými jogurty. Jestliže vám je po jogurtech nevolno, zkuste ráno zakousnout sušenku. Přečtěte si více o ranních nevolnostech.

Co očekávat

  • Začnete pravidelně přibírat na váze. Každá žena za měsíc přibere jiný počet kilogramů. Záleží na váze před otěhotněním, na velikosti plodu a na jejich počtu, množství plodové vody. Faktorů je celá řada.
  • Zdravě se stravujte a dbejte na dostatečný přísun vitamínů. Více o stravě a vitamínech se dočtete v článku Co jíst v těhotenství.

Vyšetření a návštěva lékaře

V tomto týdnu absolvujete odběr krve, který bude sloužit pro biochemický rozbor (součást prvotrimestrálního screeningu). V prvním trimestru byste měla navštívit stomatologa a praktického lékaře. Vyšetření není povinné. Stomatolog by měl v graviditě sledovat váš chrup pravidelně (alespoň dvakrát).

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

Vyšetření u stomatologa První trimestr
Vyšetření u praktického lékaře První trimestr
Prvotrimestrální screening 10. až 11. týden

9+1 až 11+0 (odběry)

a zároveň

13. až 14. týden

12+1 až 13+6 (ultrazvuk)

Vitamíny a živiny

Vitamín B1, zvaný také thiamin, obsahuje hrách, sója, čočka, fazole. Přidáte-li při přípravě pokrmů do těchto potravin cibuli, zvýšíte příjem thiaminu. Nedostatek vitamínu neprokázal škodlivý vliv na vývoj plodu. Víte, jaké vitamíny je důležité v těhotenství konzumovat? Základem je zdravá a vyvážená strava. Nepřejídejte se. I zde platí, všeho s mírou. Jíst ovoce a zeleninu je na místě. Ve stravě by nemělo chybět libové maso, obiloviny, sýry, mléčné produkty. Jste vegetariánka nebo makrobiotička? Poraďte se o své výživě s lékařem. Nedostatek vitamínů může zapříčinit vývojové vady plodu. Svou celoživotní dietu v těhotenství nepodceňujte.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 10+0 – 10+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 10 ukončených týdnů (probíhá 11. týden)
Od oplodnění uplynulo 8 ukončených týdnů (probíhá 9. týden)
Ukončené dny těhotenství 70 – 76
Počet dní do porodu 210 – 204
AdobeStock_86451719

VÍTE, ŽE …

  • Délky femuru, humeru, předloketních a lýtkových kostí se na konci I. trimestru neliší a dosahují velmi podobných hodnot.
  • V očích se vytváří duhovka.
  • Miminko umí sevřít ruku v pěst.
  • V plodové vodě plave, pohybuje se a má z pohybu radost. Vy první pohyby miminka ještě neucítíte, ale miminko již cítí vás.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017