Domů » Těhotenství » Vážné komplikace

Krevní hematom (krevní sraženina) na děloze se vyskytuje z mnoha příčin. Může se objevit na počátku těhotenství, v jeho průběhu nebo při porodu. Pojďme se podívat na to, ve kterých situacích se s hematomem setkáte.

V těhotenství se u žen s negativním Rh faktorem tvoří protilátky Rh systému. Ty vznikají zásluhou rozdílnosti antigenů matky a dítěte. Má-li matka Rh faktor negativní (Rh–) a dítě Rh faktor pozitivní (Rh+), začne tělo matky produkovat proti plodu protilátky. V současné době jsou veškeré komplikace spojené s negativním Rh faktorem vyřešeny. Víte jak?

Gestační diabetes mellitus se zjistí pomocí orálního glukózového testu (oGTT). Organismus v těhotenství hůře zpracovává cukr a má-li tělo více cukru, může jej prostřednictvím krve přesunout k rostoucímu plodu.

Virové onemocnění se vyskytuje nejčastěji v dětském věku, ale nakazit se může také dospělý. Původcem je parvovirus B19. Přenáší se kapénkovou nákazou či dochází k přenosu z matky na plod skrze placentu.

Špatně fungující placenta představuje závažnou komplikaci, která často vede k ukončení gravidity. Problémů může být celá řada. Pojďme se podívat na ty nejběžnější.