Domů » Těhotenství » Komplikace spojené s negativním Rh faktorem

KOMPLIKACE SPOJENÉ S NEGATIVNÍM RH FAKTOREM

V těhotenství se u žen s negativním Rh faktorem tvoří protilátky Rh systému. Ty vznikají zásluhou rozdílnosti antigenů matky a dítěte. Má-li matka Rh faktor negativní (Rh) a dítě Rh faktor pozitivní (Rh+), začne tělo matky produkovat proti plodu protilátky. V současné době jsou veškeré komplikace spojené s negativním Rh faktorem vyřešeny. Víte jak?

Zjištění krevní skupiny

Na začátku těhotenství podstoupí každá žena odběry krve, které ukazují krevní obraz a krevní skupinu. Pokud skupina ukáže na pozitivní Rh faktor (například A+), nečekají vás během těhotenství potíže spojené s odlišným Rh faktorem. Děti budou mít krevní skupinu také pozitivní.

Jak reagují nekompatibilní Rh faktory

Je-li Rh faktor matky negativní a Rh faktor otce pozitivní, mohou se vyskytnout komplikace v případě, že Rh dítěte bude pozitivní. Při porodu se do kontaktu dostává krev matky a krev plodu, avšak tyto krve není možné sloučit dohromady. Když červené krvinky přecházejí do těla matky, tělo se brání protilátkami, které odstraňují krevní buňky plodu. Protilátky zůstávají v krvi matky. Závažnější komplikace se mohou objevit při druhém těhotenství, kdy ihned zafungují při styku s krví dítěte s pozitivním Rh faktorem.

Vyšetření v těhotenství

První kontrola na antigeny se provádí 28. týden těhotenství. Dříve to není potřeba, protože před začátkem třetího trimestru dochází k obtížím, které způsobí negativní Rh faktor, velmi vzácně.

Jak na to?

Při kontaktu krve matky (porod, potrat) a krve plodu dostane žena injekci imunoglobulinu, stejně tak injekci dostane novorozenec. Tímto se celý problém s tvorbou protilátek vyřeší a komplikace nevznikají ani u dalších porodů.

Podívejte se na to, jak probíhá fyziologický porod. Víte, co si s sebou sbalit do porodnice? Připravili jsme pro vás podrobný seznam.

Pramen: Masopustová, Z., Rh systém Antigeny a protilátky, Hradec Králové, 2010; Ľubušký M., Prevence Rh (D) aloimunizace uRh (D) negativních žen v těhotenství a po porodu Rh (D) pozitivního dítěte, Čes. Gynek. 71, 2006, č. 3 s. 173-179; Moje těhotenství – Happy baby, 2016

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvolání porodu a přenášení