Domů » Těhotenství » 25. týden těhotenství

25. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Dostáváte se do sedmého lunárního měsíce. Miminko, které bylo ještě před chvílí pouhým embryem, se má čile k světu. Kope nožičkama, mává ručičkama a otáčí se v děloze z jedné strany na druhou. Mění polohu, kdy se mu zachce. Má okolo sebe ještě dostatek místa.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Podíl velikosti hlavy na celkové délce tělíčka se zmenšuje. Tělo roste rychleji než hlava. Miminko cvičí dýchání v plodové vodě. Pravidelně ji „vdechuje a vydechuje“. Počet buněk produkujících testosteron se u chlapců zvyšuje a v mozku miminka pomalu zrají nervové buňky. Než se utvoří nervová soustava, bude to ještě několik týdnů trvat. Sluch je již vyvinut a dítě velmi dobře slyší, dokonce i vysoké zvuky, které dospělí lidé slyšet nemohou. Začínají fungovat zrakové nervy. Vnímá světlo, které k němu přes dutinu břišní přichází. Když posvítíte na břišní dutinu baterkou, miminko se za zdrojem světla otočí.

Vaše tělo ve 25. týdnu těhotenství

Děloha se stále zvětšuje a možná, že se začínáte zadýchávat při chůzi do schodů a při nástupu do městské hromadné dopravy. Nenoste těžká břemena, stejně jako nákupy. Snažte se relaxovat a připravujte se na porod.

Pravidelně a zřetelně cítíte kopání miminka, které roste a sílí, ubývá plodové vody a tělíčko se pohybuje na menším prostoru s větší intenzitou.

Co očekávat

  • Ve druhém trimestru se ženám často zdají živé, někdy i nepříjemné, sny. Proč tomu tak je? Sílí strach z blížícího se porodu. Musíte se připravit na novou životní roli. Roli matky. To není pro žádnou ženu ze začátku snadné, ale nebojte se. Vše hravě zvládnete.

Vyšetření a návštěva lékaře

Kromě pravidelných návštěv gynekologa byste měla absolvovat vyšetření na těhotenskou cukrovku. To se řadí mezi doporučené. Neléčená zvýšená hladina cukru v krvi se negativně odrazí na vývoji miminka i průběhu samotného porodu. Přečtěte si více informací o těhotenské cukrovce a vyšetření.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Laboratorní vyšetření krve, profylaxe Rh-D autoimunizace 28. týden

27+1 až 28+0

Vitamíny a živiny

Příjem chrómu je v graviditě důležitý, protože zlepšuje využitelnost inzulinu. Zároveň slouží jako regulátor hladiny lipidů v krvi a ovlivňuje metabolismus nukleových kyselin. Doporučená denní dávka není pro těhotné ženy stanovena, ale maximální denní dávka chrómu by neměla přesáhnout 200 µg. Při zvýšeném příjmu cukru se vylučuje z těla více chrómu, a to může způsobit jeho nedostatek.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 24+0 – 24+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 24 ukončených týdnů (probíhá 25. týden)
Od oplodnění uplynulo 22 ukončených týdnů (probíhá 23. týden)
Ukončené dny těhotenství 168 – 174
Počet dní do porodu 112 – 106
AdobeStock_86450977

VÍTE, ŽE …

Předčasně narozené děti ve 25. týdnu těhotenství mají šanci na přežití 50:50. Neonatologie je v České republice na vysoké úrovni a počet zachráněných miminek se stále zvyšuje. Bohužel s sebou nese předčasný porod řadu komplikací nejen při jeho průběhu, ale i z hlediska následného vývoje miminka. Některé děti jsou i přes časný příchod na svět zcela zdravé, jiné se potýkají s vadami očí, sluchu, zažívacího ústrojí. Předčasný porod se týká rizikových skupin žen, a je-li vaše těhotenství bez komplikací, nemusíte se jej obávat.

Videa a fotografie

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017