Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko

Asi všem maminkám je společná snaha o to, aby jejich dítě bylo co možná nejméně nemocné. Dokud děti nenastoupí do dětských kolektivů, daří se jim poměrně dobře. Snad každého návštěvníka mateřských školek už ale nějaká ta choroba potká a první rok školky je na infekce obzvlášť bohatý. Jak se snažit pomoci a co můžeme udělat, [...]

Systém preventivních kontrol u PLDD je důkladný, pravidelný a aby mohl fungovat jako prevence, je nutné se na tyto prohlídky s dětmi opravdu dostavovat, i když vám dítě připadá „v pořádku a zdravé“.

Již v sedmdesátých letech minulého století začaly kurzy kojeneckého plavání v USA (jako prevence utonutí v dětském věku) a celosvětově se začaly rychle šířit. Dnes se těší velké popularitě u velkého množství rodičů a vzniká čím dál více center, kam již s malými dětmi můžete jít „plavat“.

Klíšťová encefalitida (KE) je závažné virové onemocnění mozku, které patří mezi nejčastější záněty CNS v České republice. Její výskyt je vázán na endemické oblasti a jde o onemocnění sezónní (duben až listopad). Díky nízké proočkovanosti populace (16 %) jsme jednou ze zemí s nejvyšším výskytem onemocnění.

Zda šidítka používat či nikoli, o tom se vedou dlouhé diskuze a často si každá maminka najde svou odpověď až po narození miminka. Když už ale miminko dudlík má, přichází otázka, jak se dudlíku zbavit bez zbytečných emocí a nářků.