Domů » Miminko a batole » Očkování – klíšťová encephalitida

KLÍŠŤOVÁ ENCEPHALITIDA

Klíšťová encefalitida (KE) je závažné virové onemocnění mozku, které patří mezi nejčastější záněty CNS v České republice. Její výskyt je vázán na endemické oblasti a jde o onemocnění sezónní (duben až listopad). Díky nízké proočkovanosti populace (16 %) jsme jednou ze zemí s nejvyšším výskytem onemocnění.

Klíšťová encefalitida probíhá u dětí nejčastěji jako meningitida (56 %), následuje encefalitida (35 %) a myelitida (1 %), což je nejtěžší forma onemocnění.

Prognóza u dětí a mladých dospělých dominuje meningeální forma onemocnění, proto samotný průběh onemocnění je relativně mírnější než u dospělých. Klasické neurologické následky, jako epilepsie nebo ložiskové neurologické postižení, jsou u dětí vzácné, právě proto je onemocnění v dětském věku vnímáno jako méně závažné.

Specifická účinná léčba není možná. Terapie klíšťové encefalitidy i v současnosti je pouze symptomatická, základem je klidový režim na lůžku, kortikosteroidy, vitaminy a léky zabraňující otoku mozku. V případě těžších forem onemocnění je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče, pokud jsou postiženy základní životní funkce, je nezbytné včasné zahájení umělé plicní ventilace.

Vakcinace proti klíšťové encephalitidě 

Nejúčinnější prevencí klíšťové encefalitidy v současnosti představuje vakcinace. Na trhu jsou dvě možné vakcíny, obě mají dětské formy.

  • FSME-IMMUN Junior 0,25 ml je určený pro děti od 1–15 let. Ochrana a účinnost po 2. dávce FSMEIMMUN Junior u dětí a adolescentů ve věku 1–15 let byla 96 % a po 3. dávce dosáhla 99,4–100 %
  • Encepur 0,25 ml Children má indikaci pro děti od 1–11 let.

Obě vakcíny obsahují inaktivovaný virus. Základní vakcinační schéma se skládá ze 3 dávek. Obě vakcíny navozují dobrou imunitní odpověď.

Nežádoucí účinky očkování 

V případě vakcíny FSME-IMMUN ve studii, která zahrnovala téměř 2 000 dětí, byla nejčastější nežádoucí reakcí teplota v rozmezí 38,0–39,0 °C u 20 % dětí. Horečky se vyskytovaly nejčastěji u dětí věkového rozmezí 1–3 roky, pouze jedno dítě mělo febrilní křeče. U uvedeného dítěte byla zjištěna současně probíhající infekce (zánět středouší, střevní viróza), která byla rozpoznána až po očkování.

Úhrada očkování pojišťovnou 

Žádná z uvedených vakcín není hrazena zdravotním pojištěním, ale řada zdravotních pojišťoven na toto očkování přispívá v rámci preventivních balíčků.

Světová zdravotnická organizace doporučuje vakcinaci proti klíšťové encefalitidě všem osobám žijícím v endemické oblasti, včetně dětí.

Součástí prevence onemocnění jsou i režimová opatření zahrnující vhodné oblečení a chování. Je doporučeno chránit se oblečením pokrývajícím celé tělo, používat repelenty, časně odstranit přisáté klíště a dezinfikovat místo vpichu.

Cena jedné dávky běžné vakcíny se pohybuje kolem 800,- Kč. Přesnou cenu vám řekne váš praktický lékař nebo ji zjistíte na webových stránkách očkovacích center.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply