Domů » Miminko a batole » Kdy na očkování a preventivní prohlídky

KDY NA OČKOVÁNÍ A PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY

Systém preventivních kontrol u PLDD je důkladný, pravidelný a aby mohl fungovat jako prevence, je nutné se na tyto prohlídky s dětmi opravdu dostavovat, i když vám dítě připadá „v pořádku a zdravé“.

Na každé preventivní prohlídce se provádí fyzikální vyšetření pohmatem, poslechem, poklepem a pohledem. Vždy se měří antropometrické údaje (váha, délka/výška, obvod hlavičky kojenců, velká fontanela do 18 měsíců).

Jakmile je možný odběr moči, noste s sebou na kontroly ranní moč dítěte, která se testuje přímo v ordinaci. Dle věku dítěte se pak vyšetřuje i preventivně zrak (u světelné tabule) a sluch.

Podrobný přehled preventivní péče

1. prohlídka novorozence – do 2 dnů od propuštění z porodnice, by měl vámi vybraný PLDD vidět novorozence, Pokud je to v možnostech vás i lékaře, měla by proběhnout tato první kontrola u vás doma.

PP ve 14 dnech Společně kontrolujeme stav výživy, hmotnostní přírůstek novorozence, měříme délku a obvod hlavičky, což pak provádíme na každé další PP. Maminka dostává pro miminko recept na Vitamín D, který bude miminku substituovat v prvních měsících život Mezi 3.-6. týdnem probíhá screeningové vyšetření kyčlí na odborném pracovišti.

PP v 6 týdnech – maminka se seznamuje s očkovacím kalendářem, aby měla dostatek času na prostudování před zahájením samotného očkování a případnou domluvu s ošetřující PLDD, pokud bude chtít postupovat jinak, než je běžné.

PP ve 3 měsících – očkování hexavakcínou (lze od 9.týdne věku života dítěte).

PP ve 4-5 měsících – hodnotíme opět přírůstky na váze, sledujeme délku dítěte a pomocí percentilových grafů hlídáme správný růstový vývoj dítěte. Provádíme orientační vyšetření sluchu a klasická vyšetření, která provádíme na všech PP.

PP v 6 a 8 měsících – opět měření a vážení, sledování růstového grafu, doporučení návštěvy dětského zubního lékaře ve chvíli, kdy se kojenců objeví 1. zoubek. Jde především o edukaci maminek v prevenci zubního kazu.

PP v 12 měsících – klasická prohlídka s měřením všech důležitých hodnot (váha, výška, obvod hlavy, velikost velké fontanely).

PP v 18 měsících – kontrola uzavírání velké fontanela, měření a vážení, screening psychomotorického vývoje. Zaměřujeme se na hrubou a jemnou motoriku, rozvoj řeči a na sociální chování batolete.

PP ve 3 letech – kontrola případně doplnění očkování, bude-li rodič souhlasit, hodnocení psychomotorického vývoje dítěte, nezapomínáme ani na klasické vyšetření (váha, výška), pohybový aparát dítěte, vyšetření zraku u světelné tabule, vyšetření sluchu, hlasu , měření krevního tlaku, kontrola dutiny ústní a případné doporučení ke stomatologické kontrole, kontrola genitálu (uložení varlat u chlapců, kontrola absence výtoku u holčiček)

PP v 5 letech – hodnotíme psychomotorický vývoj dítěte a testujeme školní zralost, dále obsahuje PP vše, co předešlá ve 3 letech.

PP v 7, 9, 11 a 13 letech – kontrola antropometrie, očkování, kontrola nástupu puberty, vyšetření moče, krevního tlaku, vyšetření zraku u světelné tabule, hodnotíme sluch, řečové dovednosti, hlas. Zaměřujeme se na pohybový aparát. U dětí ve 13 letech téma výběru budoucího povolání.

PP v 15 letech – závěrečné posouzení volby povolání, hodnocení stavu vývoje. Snažíme se o edukaci v souvislosti s nástupem sexuálního života, včetně poučení o chráněném sexu. Dívkám doporučíme preventivní gynekologické vyšetření.

PP v 17 letech – fyzikální vyšetření, měření, vážení, vyšetření moče, krevního tlaku, zraku, sluchu, hlasu, řeči, u dívek doporučení gynekologické preventivní prohlídky.

PP v 19 letech – závěrečné zhodnocení stavu před ukončením péče u PLDD, předání výpisu zdravotní dokumentace praktickému lékaři

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply