Domů » Početí » Vitamíny, gely a jídelníček na podporu otěhotnění

VITAMÍNY, GELY A JÍDELNÍČEK NA PODPORU OTĚHOTNĚNÍ

Před otěhotněním by žena měla užívat dle doporučení lékařů 400 μg kyseliny listové, zříci se kouření a nadměrného pití alkoholu. Lékaři doporučují dodržovat zdravý životní styl, který je spojen s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu, zdravým stravováním, pravidelným spánkem, pitným režimem a relaxací.
Trpíte-li chronickým onemocněním nebo zdravotními obtížemi, navštivte před plánovaným otěhotněním gynekologa či praktického lékaře a poraďte se s nimi o možnostech koncepce.

Dostatek vitamínů podporuje početí

Světová zdravotnická organizace vydává doporučení pro příjem vitamínů v období těhotenství. Tímto doporučením se mohou řídit také ženy, které početí potomka plánují. Dostatek vitamínů a zdravý životní styl napomáhají u zdravých párů k rychlejšímu oplodnění.

V lékárně zakoupíte doplňky stravy na podporu otěhotnění obsahující dostatečné množství vitamínů. Před otěhotněním můžete užívat vitamíny pro těhotné ženy. Podívejte se na doporučený příjem vitamínů.

Jestliže užíváte dlouhodobě vitamín A, počkejte s otěhotněním alespoň šest týdnů po vysazení. Před plánovanou graviditou se můžete poradit s praktickým lékařem ohledně vhodnosti očkování (chřipka, černý kašel).

Jak se stravovat?

Základem stravy by měla být zelenina, ovoce, mléčné produkty, ryby a libové maso. Před otěhotněním byste měla dodržovat zásady správné výživy, jíst pravidelně. Za nezdravé a nevhodné je považováno přejídání se tučnými produkty, konzumace přepálených tuků. Zpozornět by měly ženy, které jsou zapřisáhlé vegetariánky nebo dodržují zásady veganského stravování. V tomto případě je konzumace potravinových doplňků před početím a v těhotenství nezbytností. Ženy mohou navštívit nutričního specialistu, který jim pomůže sestavit vhodný jídelníček.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; WHO recommendations on antenatal care for a positive pregnancy experience, 2016, s. 152, ISBN: 978 92 4 154991 2; Štundlová D., Stravování v těhotenství, Geoprint, s.r.o., Státní zdravotní ústav, Praha 2006