Domů » Miminko a batole » Kojení » Podpořte nástup laktace

PODPOŘTE NÁSTUP LAKTACE

O kojení se zajímejte již v období těhotenství. První dny po porodu jsou klíčové k tomu, aby se laktace správně rozeběhla. Víte, jak tvorbu mateřského mléka podpořit ?

Bonding

Přiložení dítěte k prsu by mělo nastat do půl hodiny po porodu. Stále velké procento žen neví, co je bonding, tedy metoda, při níž se na nahé tělo matky položí novorozenec bezprostředně po porodu, ještě na porodním sále. Dítě má potřebu díky působení hormonů sát, a nyní je ta nejvhodnější doba, kdy se může poprvé přisát k prsu matky. Největší sekrece hormonu oxytocinu a prolaktinu jsou od půl hodiny do dvou hodin po narození.

Rooming-in

Dnes je již standardem, že po fyziologickém porodu pobývá dítě s matkou na pokoji. Miminko přikládejte k prsu dle jeho potřeb, snažte se co nejčastěji, aby si na prso zvyklo.

Nedokrmujte dítě umělým mlékem

I když to může být zprvu těžké, nedávejte dítěti umělé mléko, stejně jako mu nevkládejte do úst dudlík a ani mateřské mléko z láhve. Dudlíky a savičky používejte až v době, kdy si osvojí techniku sání.

Jezte zdravě a dostatečně pijte

Zdravá strava a pravidelný pitný režim podpoří nástup laktace. Díky přísunu tekutin může tělo produkovat požadované množství mléka. S přibývajícími týdny vás dříve či později dostihne laktační krize, při níž musíte zvýšit produkci mateřského mléka. To se vytvoří díky častějšímu kojení, které miminko vyžaduje.

Sací a polykací reflex

Dotknete-li se bradavkou pusinky dítěte, spustí se hledací reflex. Dítě otevře ústa a vy mu do nich vložíte bradavku spolu s prsním dvorcem. Na tvrdém patře se podráždí sací bod a vyvolá sací reflex. Vytlačené mléko spustí polykací reflex a miminko mléko polkne.

Kdy nastupuje laktace?

Po spontánním porodu se mléko vytvoří do 48 hodin, po porodu císařským řezem do 72 hodin. Ve výjimečných případech může laktace nastoupit opožděně 5. – 6. den po porodu. V této době by mělo být, je-li vše v pořádku, miminko plně kojeno.

Problémy s nástupem laktace

Pokud se laktace nerozeběhne, řešte problém ihned v porodnici. Odborný personál vám poradí, jak danou situaci vyřešit. Nastupuje-li laktace pomalu, konzumujte dostatečné množství mléčných produktů. Využijte odsávačku mateřského mléka, která stimuluje bradavky a pravidelně ji přikládejte k prsu. Ve výjimečných případech se stává, že se laktace nerozeběhne ani po tom, co maminka vyzkoušela kojící čaje, bylinky sloužící na podporu tvorby mléka a odsávačku. V tomto případě budete muset sáhnout po umělé výživě.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Žáčková, M., Problematika nástupu laktace, Zlín, 2009