Domů » Těhotenství » Vše o běžných obtížích v těhotenství

VŠE O BĚŽNÝCH OBTÍŽÍCH V TĚHOTENSTVÍ

Každý trimestr je specifický, a obtíže se během devíti měsíců proměňují, odeznívají nebo přibývají. Jaké jsou běžné těhotenské obtíže?

Přehledně o těhotenských potížích

I. trimestr II. trimestr III. trimestr
Nevolnost Zácpa Zácpa
Zvracení Bolest zad Časté močení
Bolest prsou Tvorba strií
Únava a zvýšená potřeba spánku Pálení žáhy
Bolest v podbřišku Otoky kotníků a prstů na rukou
Přecitlivělost, plačtivost, celková emoční labilita Tvorba pigmentových skvrn na kůži
Nespavost
Plod utlačuje orgány – mohou se objevit bolesti břicha, žaludku, bolesti žeber a zhoršení dýchání
Bolest zad
Bolest nohou, chodidel

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře neváhejte vyhledat vždy při krvácení v jakémkoli stupni těhotenství. Jestliže zvracíte i během druhého trimestru nebo objeví-li se časté zvracení ve třetím trimestru, neprodleně kontaktujte gynekologa. Při odtoku plodové vody se dostavte do porodnice.

Bolest prsou

V prvním trimestru jsou prsa napjatá a bolavá. V těle nastávají hormonální změny. Prsa se připravují na období laktace a v následujících několika týdnech se výrazně zvětší.

Bolesti zad a bolesti pánve

Zvětšující se plod změní nejen tělesnou hmotnost ženy, ale také se přesune její těžiště. Z tohoto důvodu maminky pociťují ve třetím trimestru bolesti zad. Tělo se připravuje na porod, kloubní spojení se rozvolňují a rozestupuje se pánev. Při delší chůzi může rozestupování pánve způsobovat bolest.

Vyhýbejte se nošení těžkých věcí, choďte venku ve zdravotní obuvi a nenoste boty na podpatku. Usínejte na boku a využijte masáže pro těhotné ženy, které mohou od bolestí dočasně ulevit.

Dušnost

Dechovou frekvenci zvyšuje hormon progesteron. Větší děloha tlačí na bránici a posouvá ji vzhůru. Kombinace obou aspektů vede ke zvýšené dušnosti v těhotenství. Pobývejte co nejvíce na čerstvém vzduchu.

Těhotenské nevolnosti

Objevují se v prvním trimestru. Přečtěte si více informací v článku o těhotenských nevolnostech.

Ptyalismus

Nadměrná tvorba slin s nepříjemnou pachutí se projevuje v prvních týdnech těhotenství. Dle zvýšené tvorby slin s podivnou chutí mohou ženy poznat začínající těhotenství. Tento ukazatel vnímají více druhorodičky. Některým ženám se nadměrně tvoří sliny po mléčných výrobcích nebo škrobech.

Pálení žáhy

Vyskytuje se ve druhé polovině těhotenství v důsledku zpětného proudění kyselých žaludečních šťáv do jícnu. Hormon progesteron zpomaluje zažívání a uvolní svěrač mezi jícnem a žaludkem. Ten za normálních okolností zabrání proudění žaludečních kyselin. Zkuste zmenšit dávky jídla a jezte častěji. Poraďte se se svým lékařem o užívání léků pro zmírnění obtíží. Ty se označují jako gastroezofageální reflux, kterým trpí ve druhé polovině gravidity až padesát procent žen.

Zácpa a nadýmání

Činnost střev je zpomalena díky těhotenskému hormonu progesteron. Tělo zadržuje více vody. Proti zácpě pomáhá jíst hodně vlákniny, ovoce a zeleniny, pít dostatek vody a čajů.

Křečové žíly

Dědičné dispozice nebo nadměrný váhový přírůstek vedou k problémům s křečovými žílami ve druhé polovině těhotenství. Vyvarujte se dlouhodobého stání, položte nohy do zvýše polohy. Gynekolog vám může předepsat punčochy na křečové žíly.

Strie

Pajizévky vznikají v důsledku zvětšující se dělohy, roztahování kůže a rychlému nabírání na váze. Strie jsou na začátku růžové a mohou mít i nafialovělou barvu. V oblasti výskytu vás bude pálit či svědit kůže.

Účinnou prevenci představuje péče o pokožku. Do problematických partií vmasírujte tělové krémy nebo těhotenské oleje. Používejte kvalitní tělovou kosmetiku.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9; Čabajová K., Refluxní choroba jícnu, Brno 2007