Domů » Miminko a batole » Kojení » Zastavení laktace

ZASTAVENÍ LAKTACE

Plánujete-li odstavit miminko od prsu, podívejte se na to, jak je možné laktaci zastavit. Při dlouhodobém kojení se mléko samo ze dne na den nezastaví. Omezení laktace zajímá také ženy, které kojit nechtějí, například z důvodu sportovní kariéry či návratu do zaměstnání.

Zastavení laktace ihned po porodu

K zastavení laktace předepíše gynekolog léky na bázi estrogenů, případně medikamenty s účinnou látkou kabergolin. Lék se užívá dva dny.V případě, že pacientka lék užila pozdě a mléko se začalo tvořit, musí již vzniklé mléko odsát, aby nedostala zánět prsní žlázy.

Kdy se provádí? Pokud žena potratila ve druhém trimestru, dítěti byla diagnostikována alergie na mléčnou bílkovinu, matka užívá léky nebo drogy, které by dítěti uškodily, přeje si zastavit laktaci, dítě bude umístěno k adopci, případně je matka celkově nemocná a v tomto stavu není možné kojit.

Zástava laktace léky

Léky na předpis snižují sekreci prolaktinu, a tím zastaví tvorbu mateřského mléka. Prolaktin vzniká v acidofilních buňkách předního laloku hypofýzy. Pokud žena léky užije, poklesne produkce prolaktinu v hypofýze, a tvorba mléka se postupně snižuje. Pouze v odůvodněných situacích (operace nebo užívání silných medikamentů omezujících možnost kojení) předepíše gynekolog lék Dostinex.

Postupné a přirozené odstavování dítěte

S postupným odstavováním se přestane mateřské mléko tvořit. Přirozené odstavení bez zásahu dospělého se uskutečňuje až mezi 3. a 4. rokem života. Plánujete-li přestat s kojením dítě dříve, musíte krmení z prsu cíleně vynechávat a snižovat laktaci. Jak začít? Vynechte to kojení, které dítě nejméně vyžaduje. Za tři dny opět snižte počet kojení. Postupné zastavení laktace je ryze individuální záležitost. Dbejte na to, abyste nedostala zánět prsní žlázy. Omezujte laktaci postupně, nikoli skokově.

Kdy se laktace zastaví sama

K zástavě laktace může dojít také samovolně. Příčinou je užívání léků, lékařský výkon nebo stres. Plánujete-li podstoupit lékařský výkon (může jím být například vytržení zubu), poraďte se s lékařem, který bude daný výkon provádět. Stejná rada platí i pro užívání léků v období kojení. Řada léků není kontraindikována, přesto vedou k zastavení laktace.

Zastavení laktace díky bylinkám

Pitím bylinek nebo konzumací homeopatik můžete přispět k omezení tvorby mléka. Z homeopatických přípravků vyzkoušejte Ricinus communis 30 CH a Lac caninum 30 CH. Z bylinek odvar z máty nebo šalvěje.

Jak odstavit kojence

Od roku života se děti dožadují kojení převážně v noci. Jak odstavit dítě od prsu z nočního kojení? Zde platí pouze jedna rada. Přestaňte kojit ze dne na den. Mléko můžete odsávat do úlevy, když se prsa nalijí a bolí. Takto laktaci zastavíte. Dítě se bude prsu dožadovat, plakat a chtít maminku. Pokud polevíte, bude si pamatovat, že prso dostalo, a příští noc pláč zesílí. Odstavení dítěte od prsu bývá vždy náročné, ale nakonec jej každá maminka úspěšně zvládne.

Pramen: Kollárová, J., Černá, M., Laktační minimum pro pediatry, Praha, 2015; Fait, T., Zástava Laktace, Moderní babictví 15, 2008; Grundmann, M., Kacířová, I., Léky a kojení, Klin Farmakol Farm 2008; 22(1): 30–33; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5