Domů » Miminko a batole » Kojení » Kojení v noci

KOJENÍ V NOCI

Kojené děti se v noci budí na jídlo častěji než jejich vrstevníci na umělé výživě. I přesto, že je kojení pro matku nesmírně náročné, miminko lépe prospívá a benefity, které dítě získá z mateřského mléka, výrazně převažují nad nevyspáním rodičů.

Noční kojení v šestinedělí

Prvních šest až osm týdnů po porodu vyžaduje dítě neustálé kojení, i v noci. V průměru budete vstávat k miminku dvakrát za noc. Není ale výjimkou, že jí i čtyřikrát nebo naopak pouze jednou. Miminko si řekne, kdy má hlad a nehledí na denní či noční dobu. Obrňte se trpělivostí, načerpejte energii a tuto náročnou životní etapu zvládnete na jedničku.

Ke kojení využijte polohu v posteli na boku. Ta vám dává jisté pohodlí, miminko se snadno nají a samo usne.

Po dvou měsících života

Ve dvou až třech měsících se dítě začíná v noci budit méně často. Není to ovšem pravidlem. Některé děti vyžadují intenzivní kojení až do čtyř či pěti ukončených měsíců, kdy dostanou na noc příkrm v podobě rýžové kašičky. Ta dítě zasytí a ono lépe spí. Některé děti mívají po kaši větší žízeň, a paradoxně se budou více budit na pití. Je na mamince, aby vypozorovala, po čem děťátko nejdéle spí.

Po půl roce

V půl roce dítě dostane první příkrmy v podobě rozmačkané zeleniny nebo rýžové kašičky. Děti se po šesti měsících v noci budí jednou, maximálně dvakrát na krmení. Některá miminka krásně spí i šest hodin v kuse. Záleží na jejich spokojeném bříšku a na počůrané plence.

V této době začínají některé maminky miminko odstavovat a přecházejí na umělé mléko. Dítě může zpočátku vyžadovat častější krmení s menšími porcemi jídla, protože umělé mléko tráví odlišně než mléko mateřské. Po několika týdnech se tento stav srovná a miminko bude spát celou noc. Mléko bude dostávat před spaním a po probuzení.

V roce života

Kojené dítě v roce života nespí celou noc, ale budí se a hledá prs matky. Často vyžaduje pouze kontakt s maminkou a na mléku mu tolik nezáleží. Zde je na zvážení, zda chcete v kojení pokračovat či nikoli. Rozhodnutí je na vás. Kojit batole až do tří let není nic neobvyklého, stejně jako se stává běžným vysadit mateřské mléko v prvním roce života dítěte.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Nevoral, J., Paulová, M., Výživa kojenců, Státní zdravotní ústav, ISBN 978-80-7071-286-3