Domů » Miminko a batole » Kojení » Nejčastější otázky (FAQ) – kojení

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY (FAQ) – KOJENÍ

Potýkáte se s problémy při kojení, bolí vás prsa, jste unavená, máte syndrom bělavých bradavek nebo vás postihly ragády? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky týkající se kojení.

Nerada kojím. Bolí mě bradavky a každé kojení je krajně nepříjemné. Je možné tento problém vyřešit?

Důvodem k bolesti může být tzv. syndrom bělavých bradavek. O syndromu se příliš nemluví a bývá při kojení skutečným problémem, který není možné dost dobře vyřešit. I přes správnou techniku kojení bradavky velmi bolí a bolest je natolik silná, že se maminka rozhodne kojení ukončit. Bradavky jsou bílé a nedostává se do nich krev. Po skončení kojení zrudnou nebo dokonce zfialoví. Vnímáte-li bolest jako pichlavou či bodavou, která vystřeluje až do zadní části prsu, trpíte s největší pravděpodobností tímto syndromem. Je způsoben špatným prokrvením bradavky. Po ukončení kojení ucítíte, jak do bradavky proudí krev a místo ještě více bolí. Za okamžik bolest ustoupí. Jak syndrom vyřešit? Zkuste při kojení použít kojící kloboučky, které bradavku ochrání. Bohužel neexistuje žádný lék a ani způsob, jak se syndromu zbavit. Žena buď bolest vydrží a kojí alespoň šest měsíců, nebo ji nevydrží a přejde na umělou výživu. Částečné řešení představuje odsávání mléka elektrickou odsávačkou. Tento způsob je sice časově náročný, ale miminko mateřské mléko dostane.

Při kojení se mi na bradavkách objevily prasklinky, které jsou bolestivé. Jak se zahojí, když musím neustále kojit? Co mám udělat, aby znovu nevznikly?

Ragády, trhliny na bradavkách, vznikají v důsledku nesprávného přiložení dítěte k prsu a špatné techniky sání. Při vzniku ragád kojte tak, aby byla ragáda v koutku úst dítěte. Jsou-li ragády po celé bradavce a kojení nesmírně bolí, mléko odsávejte až do té doby, dokud se rána nezahojí. Změňte polohu při kojení a kontrolujte techniku sání dítěte. V ústech musí mít miminko celý dvorec, nikoli pouze bradavku, kterou cumlá. Díky neefektivnímu sání se bradavka odírá a vznikají tyto drobné bolestivé praskliny. I z jednoho kojení mohou vzejít hluboké ragády, které se budou hojit několik dní.

Miminko pije každé dvě hodiny, někdy i častěji. Je takto vysoká frekvence potřeby mateřského mléka normální?

Interval mezi kojeními by neměl klesnout pod 90 minut. Je to z toho důvodu, aby se natrávené mléko nesmíchalo s právě přijatým a nedocházelo ke kolikám. Kojte miminko tehdy, je-li hladové. Nemusíte dodržovat tříhodinový interval mezi jídlem. Podívejte se na to, jaké intervaly mezi kojeními jsou ideální, a jak dítě krmit.

Tvoří se mi po porodu nadbytek mléka. Miminko tolik nevypije. Co s mlékem dělat, a jak snížit jeho tvorbu?

Přebytečné mléko odsajte odsávačkou a uschovejte do mrazáku pro případ, že byste jej v budoucnu neměla dostatek. Miminko pije po porodu málo mléka, ale s přibývajícím věkem se bude poptávka po prsu zvyšovat a v období laktační krize budete mít mléka málo. Právě tehdy vám přijdou vhod zásoby, které si po porodu vytvoříte. Laktace se postupně upraví dle poptávky dítěte.

Mám nalitá prsa, ale miminko vše nevypije. Co v takových případech dělat?

Záleží na tom, zda chcete v kojení pokračovat, nebo dítě odstavujete. Budete-li i nadále kojit, mléko odsávejte odsávačkou, přebytek uschovejte v mrazáku a použijte jej v případě nouze na krmení nebo mléčné kašičky. Jestliže miminko odstavujete, budou prsa ze začátku nalitá a bolestivá. Při nesnesitelné bolesti ulevte prsu částečným odsáváním. Pamatujte, že stimulace prsních bradavek vede ke zvýšení tvorby mléka. Odsávejte pouze tak, abyste si ulevila od největší bolesti. Postupně se bude tvorba mléka snižovat. Odstavujte dítě pozvolna a na odstavení nespěchejte. Není to dobré pro vás a ani pro miminko.

Jak uskladnit mléko?

Mateřské mléko uchovávejte v lednici maximálně po dobu 24 hodin. Pokud víte, že miminko mléko za 24 hodin nevypije, dejte jej do mrazáku  ve speciálním pytlíčku, který slouží k uskladnění mateřského mléka, ihned po odsátí. Na obal umístěte cedulku s datem spotřeby. Mléko vydrží v mrazáku tři měsíce.

Dítě po čtyřech měsících odmítá prs. Přestalo mu mléko chutnat, nebo kde se mohl vyskytnout problém?

Miminko bojkotuje prs, jelikož z něj mléko neteče dostatečně. Vypuzovací reflex nefunguje a dítě nemůže z prsu rychle pít. Příčinou bývá stres matky, který reflex zablokuje. Před kojením prso nahřejte, abyste uvolnila mléko, zkuste masírovat krouživými pohyby dvorce či celá prsa. Dítě neustále přikládejte k prsu a sledujte, zda mléko dostatečně teče. Miminko bude ochotněji spolupracovat v noci, proto zvyšte frekvenci nočního kojení. Mléko můžete také odsávat a dávat jej dítěti tímto způsobem. Vše by mělo do 48 hodin odeznít.

Nejde mi kojit. Zvolila jsem způsob, že mléko odsávám a krmím dítě z láhve. Je na něm něco špatně? Mateřské mléko dostává.

Záleží na tom, zda se o kojení budete opět pokoušet, nebo budete dítě krmit z lahvičky neustále. Vyberte láhev s dudlíkem pro novorozence, díky němuž musí dítě intenzivněji sát, a dá mu to více práce, než je tomu u kojení. Bude-li v dudlíku malá dírka, mléko nepoteče tolik jako z prsu, a nebude problém se ke kojení vrátit, případně dítě alternativně z láhve v průběhu kojení dokrmovat. Krmíte-li dítě výhradně z láhve, vyberte takovou savičku, ze které se mu bude dobře pít. Víte, jak vybrat vhodný dudlík?

Nenašla jste otázku, kterou jste hledala? Podívejte se do sekcí kojení a zavádění příkrmů, kde najdete zajímavé informace a praktické rady o tom, jak miminko nakrmit, jakou techniku kojení zvolit a jak na problémy s kojením.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5