Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Nejčastější otázky (FAQ) – těhotenství

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY (FAQ) – TĚHOTENSTVÍ

V těhotenství vám vyvstane na mysli řada otázek. Připravili jsme pro vás ty nejfrekventovanější. Nenašla jste mezi nimi to, co by vás zajímalo? Prohlédněte si obsáhlé kategorie o těhotenství, porodu a šestinedělí.

Kdy je miminko donošené?

Za donošené dítě se považuje to, které se narodilo po ukončeném 37. týdnu těhotenství (gestační stáří 37+1).

Co znamená rodit v termínu?

Porod v termínu je takový, který se uskuteční dva týdny od (do) předpokládaného data porodu s gestačním stářím plodu 38+0 až 42+0.

Při chůzi pociťuji bolest břicha. Nemůže se nic stát miminku?

Jestliže vás bolí bříško na pravé straně mírně dole, roztahuje se děloha. Nejedná se o závažný problém. Roztahování dělohy vnímají více prvorodičky nebo štíhlé ženy. Při častých obtížích se raději objednejte k lékaři. Bolest břicha v těhotenství může mít řadu příčin a odhalí je pouze gynekolog. Podívejte se na vše o běžných obtížích v těhotenství.

Slabě krvácím v prvním trimestru těhotenství. Co to znamená?

Na začátku prvního trimestru si můžete všimnout mírného krvácení. To způsobuje uchycení blastocysty do děložní stěny. Krvácíte-li silně, navštivte lékaře. Přečtěte si více informací v článku Krvácení v těhotenství.

Nechci v těhotenství příliš přibrat. Jak si mám hlídat váhu?

Váhový přírůstek je individuální a záleží na vaší počáteční hmotnosti před otěhotněním. Při stravování dodržujte zásady zdravé výživy. Dostatečně a pravidelně se hýbejte. Více o zdravé výživě a pohybu v těhotenství se dočtete v článcích Co jíst během těhotenství a Jak na dostatek pohybu.

Jak poznám blížící se porod?

Porod poznáte dle silných a pravidelných kontrakcí. Jsou-li bolestivé, bolest se stupňuje, interval mezi nimi se zkracuje, vydejte se do porodnice. Přečtěte si článek Známky blížícího se porodu.

Přenáším. Jak vyvolat porod?

Přenášení znamená, že jste překonala hranici 43. týdne těhotenství (42+0). Řada žen proto nepřenáší a rodí v termínu. Termín porodu uvedený v těhotenské průkazce je orientační a za porod v termínu se považuje ten, který se uskuteční do 14 dní po tomto datu. Vyzkoušejte masáž bradavek, teplé koupele, chůzi do schodů nebo sex. Více informací zjistíte v článku Vyvolání porodu v domácím prostředí.

Kdy mohu otěhotnět po císařském řezu?

Bezpečné těhotenství po císařském řezu je individuální a konzultujte vše včas s lékařem. Otěhotnět při nekomplikovaném císařském řezu a dobrém hojení můžete po půl roce, ale vhodnější je počkat rok, rok a půl.

Mohu mít v těhotenství sex?

Při nekomplikovaném těhotenství můžete mít pohlavní styk. Podrobnější informace se dočtete v článku Sex v těhotenství.

Mohu jíst v těhotenství tatarák, sushi ze syrových ryb a plísňové sýry?

Syrové maso patří mezi nevhodné potraviny, stejně jako syrová vejce. Plísňový sýr v přiměřeném množství neškodí. Podívejte se na to, co jíst v těhotenství.

Jak poznám, že se narodí chlapeček nebo holčička?

Pohlaví pozná pouze lékař na základě ultrazvuku. Dle kvality pleti a rostoucího bříška není možné určit, zda se narodí kluk nebo holka.

Kdy se mám zaregistrovat k porodu?

Registrovat se do porodnice můžete od 14. ukončeného týdne těhotenství, od data 14+0. Každá porodnice má podmínky pro registraci přesně nastaveny a zveřejňuje je na svých webových stránkách. Nahlédněte do našeho průvodce Jak se registrovat do porodnice.

Co budu potřebovat do porodnice?

Do porodnice budete potřebovat nejen věci pro sebe, ale také pro miminko. Podívejte se na seznam věcí do porodnice a informujte se ve vaší porodnici. Některé nemocnice vyžadují po pacientkách, aby měly u porodu co nejméně osobních věcí a doprovod jim zajistil dodání zavazadel až na oddělení šestinedělí.

Projděte si průvodce těhotenstvím týden po týdnu. Zde naleznete praktické rady, termíny vyšetření, vývoj miminka a odkazy na zajímavé články.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5