Domů » Miminko a batole » Nejčastější otázky (FAQ) – příkrmy

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY (FAQ) – PŘÍKRMY

Připravili jsme pro vás nejčastější otázky spolu s odpověďmi týkající se příkrmů. Pojďme se podívat na to, kdy příkrmy zavádět, jak začít s lepkem, jak pokrmy připravovat, mixovat, rozmělnit a zda je vhodnější dávat dítěti domácí stravu nebo jídlo ze skleniček.

Moje dcera je plně kojená a na noc se nebudí. Jsou jí čtyři měsíce. Mám začít s příkrmy?

Pokud se dcera na kojení v noci nebudí, patrně jí mateřské mléko stačí. Jestliže prospívá a přibírá na váze, začněte se zaváděním prvních příkrmů až v šestém měsíci. Víte, kolik má miminko vypít mateřského mléka?

Můj syn má tři a půl měsíce a neustále se budí na kojení, přes den jí desetkrát až dvanáctkrát. Mohu začít podávat první nemléčný příkrm?

Je-li dítě hladové a mléko mu dlouhodobě nestačí, je na čase zavést nemléčné příkrmy. Toto platí ovšem až od ukončeného čtvrtého měsíce. Do této doby časté kojení vydržte, je-li z časového a zdravotního hlediska únosné. Na noc můžete dát dítěti porci umělého mléka, což není laktačními poradci doporučováno, ale vy se lépe vyspíte. Zcela nevhodné jsou tzv. mléka na dobrou noc, jelikož nadměrně zatěžují trávicí trakt dítěte. V podstatě se jedná o umělé mléko s rýžovými vločkami, a tedy první příkrm v podobě řídké kaše. Pokud si chcete v noci odpočinout, mléko odsajte a miminko může nakrmit tatínek. Přečtěte si více o nočním krmení a intervalech mezi kojeními.

Vařím dítěti jídlo doma. Pokud jej rozmixuji na jemnou kaši, jídlo bez potíží sní. Jakmile v něm nechám drobné kousky, nastává problém.

Miminko ještě není zralé na polykání větších kousků. Zkuste kusy pokrmu zmenšit, případně jich dejte do kaše méně, aby je mohlo rozmělnit dásněmi. Maso vždy rozmixujte, je pro dítě příliš tvrdé.

Je vhodnější příkrmy vařit nebo kupovat?

Vhodnost přípravy příkrmů doma nebo hotových ve skleničce je otázkou pohledu na danou problematiku. Příkrmy ve skleničce vám nezaberou čas, jsou vyrobené z prvotřídních surovin vhodných pro kojence a splňují ty nejpřísnější testy. Jídlo uvařené doma vás cenově vyjde výrazně levněji, na druhé straně příprava pokrmu zabere více času a mínusem mohou být suroviny pro kojence nebezpečné (s vysokým obsahem pesticidů). To platí také o potravinách zakoupených na farmářských trzích i o jídle ze zahrádky, které může obsahovat nadměrné množství dusitanů. Podívejte se na výhody a nevýhody přípravy jídla doma a podávání již hotových pokrmů ve skleničkách.

Kdy zavádět lepek do stravy?

Lepek zavádějte vždy po čtvrtém ukončeném měsíci. Nikdy ne dříve. Brzkým podáním zvyšujete pravděpodobnost výskytu alergie. Lepek byste měli zavádět nejdéle do sedmého ukončeného měsíce, nejlépe do šestého ukončeného. Kojení se označuje jako velké plus, nicméně neexistují v současnosti žádné studie, které by prokázaly benefity kojení při zavádění lepku. Podívejte se na více informací o tom, kdy a jak lepek do stravy zavést a z čeho může vzniknout celiakie.

Jak poznám, že je mé dítě alergické na nějakou potravinu?

Při zavádění příkrmů postupujte tak, že dítěti budete podávat jednotlivé potraviny zvlášť po dobu tří dnů. Pokud se do této doby neprojeví vyrážka, zvracení nebo průjem, není na danou potravinu alergické. V opačném případě se může jednat o nesnášenlivost dané suroviny. Nikdy nezavádějte do stravy dvě nové potraviny nejednou. V případě alergie nepoznáte, na kterou z nich je dítě alergické. Víte, jaké jsou nejčastější alergeny v dětské stravě?

Dítě od narození dostává umělé mléko. Kdy je vhodné začít s příkrmy?

S příkrmy začněte po čtvrtém ukončeném měsíci. Podívejte se na to, jak zavádět příkrmy u dítěte na umělé výživě.

Jak mám naučit dítě, aby jedlo samo?

Zkuste mu dát do ruky lžičku a pomáhat mu pokrm nabrat. Zpočátku to nebude snadné, ale batole si postupně tuto dovednost osvojí a dobře mu půjde. Více informací se dozvíte v článku.

Kdy mám do potravy zavádět maso?

S masem začněte přibližně po třech týdnech od podávání prvních zeleninových příkrmů. Do zeleninového jídla zamíchejte po třech týdnech žloutek. Dbejte na to, aby byl pokrm dostatečně provařený. Dáváte-li vejce, vynechte maso.

Nevím, co bych měla pro dítě vařit. Došly mi nápady.

Příprava příkrmů v prvním roce života představuje poměrně jednotvárnou činnost. Hlavně, začínáte-li s nimi. Není mnoho možností, co dítěti nabídnout. Po prvním roce života se spektrum potravin mírně rozšiřuje, do jídla můžete přidat nepatrné množství soli nebo trošku cukru. Variabilita přichází až po druhém roce věku dítěte. Podívejte se na naše recepty a vzorové jídelníčky, které vám poskytnou dostatek inspirace pro vaření dětských jídel.

Dítě nechce jíst zeleninové příkrmy. Z ovoce si dá pouze banán.

Zkuste do zeleninových příkrmů přimíchat malé množství mléka, začínáte-li s nimi. Jestliže se několik týdnů marně snažíte a dítě zeleninu odmítá, zkuste kombinaci banán-mrkev a banán postupně ubírejte. Některé děti si na chuť zeleniny zvykají dlouho a jíst příkrmy nechtějí. Podobně tomu je také s ovocem. Banán je přirozeně sladký a kojenci chutná. Odmítá-li jablko, připravte jablkové pyré, a po vychladnutí do něj zamíchejte banán, postupně banán ubírejte. Možná, že jablko miminku nechutná proto, že je málo sladké. Zkuste se poohlédnout po jiné odrůdě.

Jak poznám, že jsou suroviny k vaření vhodné pro kojence?

Je-li potravina zabalena do obalu (jedná se o trvanlivou potravinu, například těstoviny, pohanka, kaše), je na ni uvedeno, od kolika měsíců nebo let věku dítěte ji můžete použít. U čerstvých potravin vhodnost pro malé dítě nepoznáte. Děti do jednoho roku věku by měly mít takové jídlo, které splňuje přísné limity pro výskyt bakterií, plísní, neobsahuje rezidua pesticidů a dusitanů. Bezpečný pokrm představuje jídlo ze skleničky, které muselo projít speciálními testy. Na druhé straně se skleničková jídla řadí do vyšší cenové kategorie, a ne každý rodič je pro dítě může z finančních důvodů dovolit. Při výběru zeleniny se řiďte čerstvostí potravy, kterou dobře poznáte.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5