Domů » Miminko a batole » Recepty na příkrmy pro děti od 6 měsíců

RECEPTY NA PŘÍRKMY PRO DĚTI OD 6 MĚSÍCŮ

Mezi pátým a sedmým měsícem se zintenzivňuje síla sání a kojenec umí žvýkat. Právě proto je vhodný čas na zavedení rozmělněných příkrmů. Dítě by mělo dostávat hlavní porci zeleniny nebo masozeleninového pokrmu k obědu. Ke svačině, ať již dopolední nebo odpolední, jeden druh ovoce.

V momentě, kdy toleruje jednotlivé druhy zeleniny, můžete přistoupit k vícesložkovým příkrmům. Při zavádění příkrmů dodržujte striktní postup a každé tři dny začněte s novým druhem zeleniny. Příkrmy připravujte vždy čerstvé. Vícesložkové recepty na příkrmy od šesti měsíců dítěti podávejte až po zavedení jednodruhové zeleniny. Pokud se na vaření dětských příkrmů necítíte, nevíte, kde máte zakoupit kvalitní potraviny, nebo nemáte dostatek času, zkuste příkrmy ve skleničkách.

Do jídla nedávejte žádná dochucovadla, vyvarujte se přidávání soli, cukru, nepoužívejte tučná masa, stejně jako omezte přidávání másla či rostlinných olejů na absolutní minimum. Jídlo nedochucujte jogurtem či kravským mlékem. (Použijte mateřské mléko, případně kojeneckou formuli.)

Začínáme s příkrmy – jednodruhová zelenina

 

Dýňové pyré

Potřebujete:

Kousek dýně

 

Postup:

Dýni povařte doměkka, sceďte, vodu uschovejte pro případné zředění a rozmixujte.

 

Mrkvové pyré

Potřebujete:

1 mrkev

 

Postup:

Mrkev oloupejte, uvařte, sceďte a rozmixujte. Zřeďte dle potřeby vodou.

 

Brokolicové pyré

Potřebujete:

Kousek brokolice

 

Postup:

Brokolici očistěte, uvařte, slijte vodu a zeleninu rozmixujte.

 

Květákové pyré

Potřebujete:

Kousek květáku

 

Postup:

Květák očistěte, omyjte, uvařte a rozmixujte.

Začínáme s příkrmy – dva druhy zeleniny

 Mrkvové pyré s bramborem

Potřebujete:

1 mrkev

1 menší brambor

 

Postup:

Mrkev očistěte, brambor oloupejte. Zeleninu omyjte a nakrájejte na kousky. Povařte ve vodě do změknutí, vodu slijte a zeleninu rozmixujte.

 

Dýňové pyré s jablkem

Potřebujete:

Kousek dýně

Kousek jablka

(Poměr surovin ovlivní chuť. Můžete obměňovat a zkoušet.)

 

Postup:

Očištěnou a oloupanou dýni a oloupané a omyté jablko nakrájejte na kousky. Vložte společně do hrnce, zalijte vodou a duste. Po změknutí rozmixujte na jemné pyré.

 

Dýňové pyré s bramborem

Potřebujete:

Kousek dýně

1 menší brambor

 

Postup:

Dýni očistěte, oloupejte a nakrájejte na drobné kousky. Bramboru oloupejte, nakrájejte na kostičky a propláchněte. Vložte společně s dýní do hrnce, podlijte vodou a duste doměkka. Rozmixujte.

 

Brokolice s rýží

Potřebujete:

Kousek brokolice

60 gramů vařené rýže

 

Postup:

Brokolici očistěte, nakrájejte na kostičky a povařte ve vodě do změknutí. Zeleninu sceďte a rozmixujte společně s rýží a trochou vody na hladké pyré.

 

Rýže s mrkví

Potřebujete:

150 gramů mrkve

Čajovou lžičku olivového oleje

30 gramů rýže

 

Postup:

Uvařte rýži, mrkev oloupejte, očistěte a nastrouhejte na struhadle nahrubo. Přidejte k rýži a duste vše společně do měkka. Přidejte olivový olej a chvíli poduste. Sceďte a rozmixujte na kaši.

 

Bramborová kaše s hráškovým pyré

Potřebujete:

1 větší brambor

Hrst čerstvého hrášku

Mateřské mléko

 

Postup:

Bramboru oloupejte, nakrájejte na kostičky a povařte ve vodě spolu s hráškem do změknutí. Slijte přebytečnou vodu a rozmixujte. Přidejte mateřské mléko.

Vícedruhové příkrmy

Rýže s kuřecím masem a červenou řepou

Potřebujete:

100 g vařené červené řepy

80 g kuřecího masa

100 g vařené rýže

Malé množství pórku

Čajovou lžičku olivového oleje

Snítku petrželky

 

Postup:

Kuřecí maso uvařte ve vodě. Pórek nakrájejte na kousky a povařte jej ve vodě, přidejte nakrájené vařené kuřecí maso a duste do změknutí. Do vody dejte olej a uvařenou rýži. Chvíli poduste. Doplňte o nastrouhanou červenou řepu a mírně prohřejte. Nakonec zamíchejte do jídla nasekanou petrželku. Rozmixujte dle potřeby.

 

Mrkvové pyré s kedlubnou

Potřebujete:

1 mrkev

2 brambory

Půlku kedlubny

Čajovou lžičku olivového oleje

 

Postup:

Brambory, mrkev a kedlubnu oloupejte, omyjte a povařte ve vodě do změknutí. Sceďte značnou část vody, zbytek ponechte v zelenině. Přidejte olivový olej. Rozmixujte do hladkého pyré. Je-li dítě zvyklé na větší kousky, rozmačkejte pokrm vidličkou.

 

Brokolicové pyré s karotkou

Potřebujete:

80 gramů brambor

80 gramů brokolice

50 gramů karotky

 

Postup:

Brambory a mrkev oloupejte, očistěte a nakrájejte na kousky. Brokolici omyjte, očistěte a dejte ji spolu s brambory a karotkou vařit do změknutí. Slijte vodu a rozmixujte na kaši.

 

Bramborová kaše s mrkví a hráškem

Potřebujete:

1 větší brambor

1 větší mrkev

Hrst hrášku

 

Postup:

Bramboru a mrkev oloupejte, očistěte a nakrájejte na drobné kostky. Vložte do hrnce a spolu s hráškem vařte do změknutí. Slijte vodu a zeleninu rozmixujte.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Frühauf, P., Výživa dětí, od zavádění nemléčných příkrmů do konce batolecího věku, 1000 dní, 2011