Domů » Miminko a batole » Recepty na příkrmy pro děti od 8 měsíců

RECEPTY NA PŘÍKRMY PRO DĚTI OD 8 MĚSÍCŮ

V osmi měsících zvládne dítě jíst kaši s hrubšími kousky zeleniny. Umí polykat nerozmixovanou rýži v zeleninové omáčce, nerozkouše maso a ani nespolkne velké kousky potravy. Do jídla vždy přidávejte maso. Vegetariánská strava se pro malé děti nehodí. Trpěly by nedostatkem železa, vápníku a vitamínu B12. Patříte-li mezi vegetariány a nechcete připravovat pokrmy s masem, využijte příkrmy ve skleničkách, které dětem chutnají a jsou snadné na servírování. Stačí je pouze ohřát.

Dítěti podávejte jídlo vždy lžičkou, nikdy ne z láhve. V osmi měsících umí kojenec sedět, proto by měl příkrm dostávat v dětské židličce. Lžičku ze silikonu můžete vyměnit za plastovou.

Již v kojeneckém věku je důležité dodržovat zásady zdravého stravování. Dítě nepřekrmujte a do jídla jej nenuťte.

Kaše s drůbežím masem

Potřebujete:

100 gramů brambor

100 gramů karotky

40 gramů drůbežího masa nakrájeného na malé kousky

Postup:

Brambory uvařte ve slupce. Očistěte karotku, nakrájejte ji na drobné kousky, podlijte vodou a poduste s masem (do změknutí). Brambory oloupejte, rozmačkejte. Mrkev s masem slijte, vodu uschovejte. Směs rozmixujte na kaši a vmíchejte rozmačkané brambory. Zřeďte dle potřeby vodou, kterou jste odložili stranou. Pokud dítě neumí pojídat pokrmy s kousky masa, rozmixujte vše tyčovým mixérem nebo robotem.

Zelenina s králičím masem

Potřebujete:

50 gramů králičího masa

1 mrkev

Kousek brokolice

Půlku kedlubny

Kousek cibule

Půl lžičky olivového oleje

Postup:

Očištěné králičí maso nakrájejte na malé kousky a duste jej doměkka pod pokličkou. Přidejte kousek cibule. Mezitím oloupejte mrkev, kedlubnu a očistěte brokolici. Mrkev a kedlubnu pokrájejte na drobné kousky a duste do změknutí. Poté přidejte brokolici. Když je zelenina měkká, slijte přebytečnou vodu, zamíchejte olivový olej. Zeleninu rozmixujte. Vyndejte maso, rozmixujte jej a přidejte k zeleninové směsi.

Karotka s krůtími prsíčky a bramborem

Potřebujete:

1 karotku

50 gramů krůtích prsíček

1 brambor

Půl lžičky másla

Stroužek česneku

Kousek cibule

Snítku petrželky

Postup:

Krůtí maso nakrájejte na nudličky a duste s česnekem a cibulí do změknutí. Karotku a brambor oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky. Vařte doměkka. Vodu ze zeleniny slijte a rozmixujte ji na kaši. Krůtí nudličky vyjměte, rozmixujte a přidejte k uvařené zelenině spolu s rozmixovanou petrželkou.

Vepřové na zelenině

Potřebujete:

50 gramů vařeného vepřového masa

1 mrkev

80 vařeného celeru

1 větší brambor

Čajovou lžičku másla

Postup:

Brambor, celer a mrkev oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky. Duste v hrnci doměkka. Zeleninu sceďte, rozmixujte a přidejte rozmixované maso spolu s máslem. Pokud umí dítě sníst kaši s většími kousky zeleniny, rozmixujte pouze maso. Brambory, mrkev a celer rozmačkejte vidličkou. Na dochucení můžete přidat nakrájenou petrželku. Je-li kaše příliš tuhá, přilijte vodu.

Sladké kaše a příkrmy

Sladké kaše se hodí jako skvělá snídaně nebo večeře. Dítě může konzumovat v tomto věku všechny kaše s lepkem, jestliže se u něj v sedmém měsíci neobjevila intolerance. Miminko nepřekrmujte sladkostmi, ale volte kompromis v podobě jednoho sladkého jídla denně, v kombinaci s mateřským mlékem.

Jablková pěna

Potřebujete:

150 gramů jablek

100 gramů bílého jogurtu

Postup:

Jablka oloupejte, pokrájejte a mírně podlijte vodou. Poduste krátce doměkka. Slijte, rozmixujte a přimíchejte jogurt.

Piškoty s jablkem

Potřebujete:

Menší jablko

6 dětských piškotů

Postup:

Jablko oloupejte a nakrájejte na kostičky. Vložte do hrnce, zalijte vodou a duste do změknutí. Jablko by mělo být mírně ponořeno ve vodě. Přebytečnou vodu neslévejte a přidejte do ní piškoty, které se rozmočí. Nechte směs vychladnout a rozmixujte.

Jogurt s banánem

Potřebujete:

Bílý jogurt

Banán

Postup:

Banán rozmačkejte na jemnou kaši a smíchejte s jogurtem. Nedoslazujte a ani jinak nedochucujte.

Kaše s jablky a banánem

Potřebujete:

Malé jablko

Banán

Kojeneckou kaši – výběr je na vás, zda použijete rýžovou, kukuřičnou, jáhlovou, vícezrnnou nebo krupicovou

Postup:

Jablko oloupejte a nakrájejte na kousky. Vložte do hrnce, podlijte vodou, duste do změknutí. Rozmixujte do hladkého pyré a nechte vychladnout. Banán oloupejte, rozmačkejte. Připravte kojeneckou kaši s mateřským mlékem a vmíchejte dle chuti dítěte ovocnou složku.

Meruňka s banánem

Potřebujete:

2 meruňky

Banán

Postup:

Meruňky omyjte, vypeckujte, oloupejte a poduste doměkka. Po vychladnutí je rozmixujte a přidejte rozmixovaný banán. Podávejte je jako přesnídávku. Můžete ochutit i dětskou mléčnou kaši.

Když na vaření není čas

Víte, jak by měl vypadat vzorový jídelníček kojence v osmi měsících? Podívejte se na náš tip. Kojenec jí v pravidelných intervalech. Jídlo se skládá ze snídaně, svačiny, obědu, svačiny, večere a druhé večeře. Mezi příkrmy stále dostává mateřské mléko, případně kojeneckou formuli. Nechcete-li vařit, podívejte se na nabídku příkrmů pro děti od 8. ukončeného měsíce. Příkrmy oceníte na dovolené nebo při celodenním výletu, kdy nebudete moci dítě nakrmit čerstvě uvařeným jídlem. Vybírat můžete z příkrmů ve skelničce nebo kapsiček do ručičky. Děti z nich mohou jídlo vypít.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Frühauf, P., Výživa dětí, od zavádění nemléčných příkrmů do konce batolecího věku, 1000 dní, 2011