Domů » Miminko a batole » Kojení » Dokrmování umělým mlékem

DOKRMOVÁNÍ UMĚLÝM MLÉKEM

Mateřské mléko dítěti dodá dostatek tekutin, vitamínů a minerálů. V období růstového spurtu sáhnou maminky po umělé výživě na takzvaný dokrm miminka. Pojďme se podívat na to, proč není vhodné kojence umělým mlékem dokrmovat.

Kdy (ne)dokrmovat?

Podívejte se na případy, kdy miminko dokrmovat nemusíte, i přesto, že vás dané okolnosti vybízejí k zakoupení umělé výživy.

  • Laktační krize

Většina maminek miminko poprvé dokrmuje v období první laktační krize. Jak se krize pozná? Dítě pláče a vy nemáte dostatek mléka na to, abyste jej nakrmila. Tento úsudek je logický, avšak nesprávný. Umělé mléko bylo vyvinuto pro matky, které kojit nemohou. Laktační krizi můžete zvládnout i bez dokrmování. Pouze 3 % žen nemůže vytvořit dostatek mléka pro své miminko. Ostatní matky produkují mléka dost a vy mezi ně jistě také patříte. Podívejte se, co dělat v případě laktační krize.

  • Ragády

I když kojení s ragádami nesmírně bolí, ani v tomto případě nemusíte miminku podávat umělé mléko. Nemůžete-li z důvodu bolesti kojit, odsávejte mléko a podávejte jej dítěti v lahvičce. Savku volte takovou, aby se mu hůře sálo, a návrat ke kojení nebyl problém. Uvidíte, že krmení zvládnete i bez formule.

  • Syndrom bělavých bradavek

Zde je na zvážení každé maminky, zda chce kojit i přes bolest, kterou tento syndrom způsobuje. Některé maminky volí plné kojení, jiné si pomáhají odsávačkou mléka. Pokud vás kojení nadmíru bolí, budete muset dítě dokrmovat umělým mlékem.

  • Vysoké horečky, zánět prsu

Kojení zvládnete, i když bude náročné. Horečka vitamíny v mléku nezničí a miminku neublíží. Při krmení se odrazí pouze ve vyšší teplotě mléka.

Kdy je nutné miminko dokrmit?

  • Dvojčata a vícerčata

V případě kojení dvojčat a vícerčat nepokryje produkce mateřského mléka potřeby dětí, a je nutné miminko dokrmovat umělým mlékem.

  • Užívání léků kontraindikovaných v kojení

Kontraindikace léků zapříčiňuje, že matka kojit nemůže. Co v takových případech dělat? Miminko musíte během léčby krmit umělým mlékem. Mateřské mléko odsávejte, jako kdybyste kojila, a mléko vylévejte. Udržíte rozeběhnutou laktaci. Dalším způsobem je připravit si do mrazáku zásoby mateřského mléka. Záleží na tom, jak dlouho bude léčba trvat.

  • Kontraindikace ze strany matky nebo dítěte

Při kojení se mohou objevit překážky ze strany dítěte nebo maminky. Podívejte se na to, kdy není možné kojit.

Jaké mléko na dokrmování vybrat?

Volte mléko, které neobsahuje příliš cukru, aby miminku nechutnalo více než mléko mateřské. Obecně platí, že mateřské mléko bývá sladší než formule a děti pijí z prsu raději.

Zásady při dokrmování

  • Dokrmujte mlékem s nižším obsahem cukru.
  • Savička musí mít malou dírku, aby se miminku pilo hůře než z prsu.
  • Nedokrmujte dítě na noc. Sníží se tvorba mateřského mléka.
Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Kacířová, I., Grundmann, M., Léky a kojení, Klin Farmakol Farm 2008; Gregora, M., Velemínský, M., Čekáme děťátko, 2. aktualizované vydání, Grada Publishing a.s., 2013