Domů » Miminko a batole » Kojení » Kojení dvojčat – jak na to a nejčastější otázky

KOJENÍ DVOJČAT – JAK NA TO A NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Kojení vícerčat může být ze začátku obtížné, ale nebojte, časem se to zlepší. Určitě vás ale napadá spousta otázek. Stačí vícerčatům mateřské mléko? Kojí se zároveň, nebo zvlášť? Na všechno jsem se zeptali laktační poradkyně, duly a porodní asistentky Simony Lazzari.

Jak kojit dvojčata?

„Zpočátku je to náročné, počítejte s tím, že se děti budí a krmí rozdílně, nicméně snaha směřuje ke sjednocení v krmení a spánku. Děti kojíte na kojícím polštáři pro dvojčata v boční pozici.“

Je důležité si uvědomit, že začátky mohou být náročné. To platí i pro jedno miminko, natož když máte doma dvě (nebo ještě více!). Vyhraďte si na kojení dostatek času, prostoru, pohodlí, podporu a pomoc rodiny, přizpůsobte mu svůj denní i noční režim. Rozhodně se to do budoucna vyplatí.

Dohromady nebo zvlášť?

Obzvlášť prvorodičky upřednostňují kojení každého miminka zvlášť. Až si na novou situaci zvyknou, postupně přejdou ke kojení obou miminek zároveň. Tehdy se režim řídí podle „hladovějšího“ miminka, kdy to druhé musíte na krmení vzbudit.

Jak se připravit na pohodové kojení dvojčat?  

  1. Najděte si pohodlné místo. Doporučuji pohodlnou pohovku, kde se můžete opřít zády a nohy máte spuštěné, eventuálně podepřené nízkou stoličkou.
  2. Častou chybou bývá, že se maminka k dětem předklání. V dlouhodobém horizontu to však může způsobit bolesti zad.
  3. Hodit se vám bude kojící polštář pro dvojčata, na který si miminka položíte. Pomoci mohou také obyčejné polštáře, případně srolovaná deka.
  4. Pokud kojíte a zároveň dokrmujete umělým mlékem, nachystejte si lahev s čerstvým mlékem vedle sebe.
  5. Připravte si miminka do vhodné polohy. Nejosvědčenější je pozice boční. Obě miminka směřují hlavičkou k prsu, nožičky míří pod podpaží, bříško miminka naléhá na hrudník maminky, hlavička je v prodloužení těla dobře podložená. Pokud se vám miminka nedaří správně položit, požádejte o pomoc partnera. Za chvilku vše půjde snáz.
  6. Prsa střídejte a snažte se uspokojit potřeby obou dětí. Pohmatem poznáte, které prso je plnější a naopak.
  7. Děti se musí naučit trpělivě sát i méně dostupné mléko, prsa je třeba během kojení pokud možno vyprázdnit.

Pokud to však není možné a miminka se na krmení budí na střídačku, dejte tomu čas. I když se vám narodila dvojčata, každé z nich je individuální osobnost a tak někdy není snadné se přizpůsobit oběma.

Stačí mateřské mléko pro obě děti?

„Kouzlo mateřského mléka je v tom, že čím více kojíte, tím více se ho tvoří. Nemusíte se tedy bát, že by první kojené miminko dostalo z mléka všechny živiny a na druhé by nezbylo. Je ale nezbytné laktaci pomoci. Pokud se miminko nepřisaje, mléko si odstříkávejte,“ říká Simona. „Doporučuji laktaci konzultovat se zkušenou laktační poradkyní, která vám také poradí ohledně vhodného vylepšení vašeho jídelníčku. Konzultace navíc přispívá k psychické pohodě maminky. A pokud máte obavy o správné přibývání vašeho miminka, nebojte se vše konzultovat s vaším pediatrem.“

Psychika a kojení

Nezapomínejte, že právě psychická pohoda maminky je nejdůležitější – výrazně se totiž přenáší i na miminka. Je úplně normální, že je toho na vás s dvojčaty na začátku hodně. Dopřávejte si tolik spánku, kolik jen můžete, jezte vyváženou stravu a pokud vám někdo nabídne pomoc, neodmítejte ji – to je častý nešvar čerstvých maminek.

Je kojení dvojčat časově náročnější než krmení umělou výživou?

Krmení lahvičkou je pravděpodobně časově o něco náročnější – vzhledem k tomu, že musíte mlíčko nejprve připravit, aby bylo čerstvé. Obzvlášť v noci je pak kojení výrazně pohodlnější.

Je kojení dvojčat náročnější pro prsa?

To, že kojíte, dvojčata nemusí nutně působit potíže, důležitá je technika a kontakt prso a ústní dutina miminka.

Poškození bradavek je obvykle způsobeno tím, že je děťátko špatně přisáté, v nepohodlné pozici, tlačí se mu na hlavičku, má krátkou uzdičku pod jazykem a další důvody, které by laktační poradkyně měla odhalit.

„Pokud vás bradavky bolí, vylepšete způsob přisátí dítěte. Dítě musí mít bradavku vloženou hluboko v ústech, přitlačenou do horní klenby patra dutiny ústní. Rty vyklopené ven a dásněmi masíruje okolí bradavky, nikoli bradavku. Jazykem si přitahuje, připoutává a přitlačuje bradavku s okolím – dvorcem do hloubky pusinky. Po kojení bradavky ošetřete mateřským mlékem a nechte větrat a oschnout na vzduchu. Mateřské mléko má protektivní a hojivé účinky.“

„Z kosmetiky doporučuji přírodní krémy, známý je i Purelan od Medela,  nebo kloboučky Silverette. Svým klientkám příliš nedoporučuji Bepanthen, dáváme přednost přírodní kosmetice.“

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ