Domů » Porod » Nejčastější otázky (FAQ) – šestinedělí

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY (FAQ) – ŠESTINEDĚLÍ

Šestinedělí je jedním z nejnáročnějších období v životě ženy. Novopečená maminka se musí starat o čerstvě narozené miminko, není jí dobře, potřebuje se řádně vyspat, ale nemůže, jelikož miminko neustále pláče a chce jíst. Jak přežít šest týdnů po porodu a jaké jsou nejčastější otázky maminek?

Krvácím i po ukončení šestinedělí. Mám navštívit lékaře?

Po skončení šestinedělí absolvujete vyšetření u gynekologa, který zkontroluje zahojení rodidel a dělohy. Pokud krvácení přetrvává i po skončení šestinedělí, raději se k lékaři objednejte, aby zkontroloval váš zdravotní stav.

Mohou se u mě vyskytnout poporodní deprese?

Až u 70 % žen se objevuje poporodní splín, který se nazývá poporodní blues. Projevuje se častým pláčem, změnami nálad, je doprovázen špatnou náladou. Způsobují jej hormonální změny v důsledku uskutečněného porodu. Svou roli zde má také únava, vyčerpání, pocit z neznáma, strach a vyvolaná úzkost.

Méně časté jsou projevy laktační psychózy, kterou musíte konzultovat se specialistou. Více informací o onemocnění se dozvíte v článku Laktační psychóza.

Za jak dlouho mě propustí po porodu domů?

Po fyziologickém porodu můžete odejít domů čtvrtý den (po 72 hodinách), po porodu císařským řezem pátý den, pokud to dovoluje zdravotní stav váš a miminka. Domů vás pustí na vaši žádost ihned. V tomto případě se jedná o tzv. ambulantní porod a je nutné si při něm uvědomit možná rizika. Přečtěte si více o tom, kdy půjdete z porodnice domů.

Kdy mám po porodu navštívit lékaře?

Ke svému gynekologovi si naplánujte prohlídku po skončení šestinedělí. Projeví-li se u vás v tomto období zdravotní obtíže, ihned se vydejte do porodnice na gynekologickou ambulanci.

Jak probíhá kontrola u gynekologa po skončení šestinedělí?

Gynekolog provede stěr na cytologické vyšetření, dále kontroluje ultrazvukem zhojení dělohy a stav děložního hrdla. Prohmatá podbřišek a zkontroluje zhojení poporodních ran.

Za jak dlouho se zhojí porodní poranění?

Záleží vždy na typu poranění, která žena u spontánního porodu utrpěla. Nástřih hráze bývá v pořádku za 14 dní po porodu, ale hojení může trvat výrazně déle. Vnitřní poranění se hojí individuálně. Vše by mělo být v pořádku do konce šestinedělí. Pokud máte dlouho bolesti a obtíže přetrvávají, navštivte lékaře.

Jaká hygienická opatření je třeba dodržovat po porodu?

V porodnici na oddělení šestinedělí  vám sestra pečlivě vysvětlí, jak se sprchovat a jak o sebe po porodu pečovat. Z počátku močte do sprchy, často se sprchujte, i několikrát denně, a intimní partie si oplachujte jemným proudem vody. Budete potřebovat porodnické vložky, které vložíte do speciálních síťových kalhotek. Tyto vložky noste po dobu krvácení a často je obměňujte. Zamezíte vzniku zánětu.

Kdy mohu začít po porodu cvičit?

Již v období šestinedělí můžete vykonávat cviky na zpevnění pánevního dna nebo dýchací cvičení. S prudkými pohyby počkejte, až se vám zhojí všechna poranění. Přečtěte si, jak cvičit v šestinedělí.

Proč musím nosit síťové kalhotky? Mohu použít menstruační vložky?

Po porodu nechte rány volně dýchat. Menstruační vložky a běžné kalhotky nejsou prodyšné natolik, aby se poranění rychle a bezpečně zhojila. Díky síťovým kalhotkám a porodnickým vložkám se poranění řádně zahojí a eliminujete problém možného zánětu rodidel.

Kdy se po porodu dostaví první menstruace?

Žena, která nekojí, může začít menstruovat šest týdnů, někdy i čtyři týdny po porodu. Začátek menstruace je individuální. Plně kojící matka bude menstruovat do šesti týdnů po odstavení dítěte. Podívejte se do článku Kdy se dostaví menstruace po porodu?

Shodím nadbytečné kilogramy po porodu?

Každá žena se zbavuje nadbytečných kil různým způsobem. Některé maminky shodí kilogramy téměř ihned, jiné s váhou bojují několik let. Důležité je dodržovat zdravý životní styl, a pokud vám to čas a síly dovolí, zkuste po zotavení cvičit, běhat nebo chodit s kočárkem na procházky.

Četla jsem, že mi po porodu začnou vypadávat vlasy, je to pravda?

Po porodu se navrací hladina hormonů na svou původní úroveň a ženám vypadávají častěji vlasy, než tomu bylo v období těhotenství. U každé maminky vypadávání začíná v odlišnou dobu. Nejčastěji se projevuje mezi čtvrtým a šestým měsícem od porodu. Nejedná se o závažnou zdravotní komplikaci a potíže by měly samovolně odeznít. Jestliže i nadále přetrvávají, poraďte se s odborníkem.

V porodnici se mi nepodařilo miminko nakojit a nyní jej dokrmuji, i když mléko se mi tvoří. Mohu jej ještě přiložit k prsu?

Některé maminky se plně rozkojí až několik týdnů po porodu. Do této doby s kojením bojují a snaží se všemožnými způsoby pomocí odsávačky mléka a kojenecké lahvičky dítě nakrmit. Ani vy kojení nevzdávejte. Podívejte se na sekci o kojení, kde se dočtete zajímavé tipy a rady o tom, jaké jsou techniky kojení a jak miminko nakrmit. Stále se vám nedaří miminko nakojit? Obraťte se na laktační poradkyni, která vás navštíví doma a pomůže vám s osvojením různých poloh při kojení.

Nemám chuť na sex, ale partner sex vyžaduje. Co mám dělat?

To je častý problém párů po porodu. Partner by vás měl pochopit a být vám oporou. Se sexem začněte až po skončení šestinedělí, kdy gynekolog potvrdí, že se zhojila poporodní poranění. Při sexu použijte lubrikační gel, který zmírní možnou bolest.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5