Domů » Porod » Laktační psychóza

LAKTAČNÍ PSYCHÓZA

Po porodu se mohou vyskytnout problémy spojené s narušením psychického stavu rodičky. Jedním z nich je laktační psychóza. Týká se také vás?

Co je laktační psychóza?

Pod pojmem laktační psychóza se ukrývá řada poporodních psychóz, které se viditelně zlepšují poté, co žena přestane kojit. Zástava laktace není uváděna jako léčba. Pravděpodobnost, že vás postihne poporodní psychóza, je 1:400 (jeden případ na 400 porodů). Nejčastěji poruchou trpí ženy ve věkovém rozmezí 25 až 35 let.

První projevy

Laktační psychóza se neprojevuje u všech žen stejně. Do druhého dne od porodu nevykazuje žádné symptomy. Třetí až čtvrtý den po porodu se začne vyskytovat poporodní blues. To je stav psychické lability, který pocítí až 70 % rodiček. Objevuje se poporodní splín, za který mohou hormony doprovázející těhotenství a porod, a také zde hraje důležitou roli psychika ženy. Psychóza (endogenní deprese) nabývá na rozměrech mezi 10. a 30. dnem po porodu. Vrcholí mezi třetím až čtvrtým měsícem a může mít až schizofrenní formu.

Léčba

Žena by měla navštívit specialistu, v tomto případě psychiatra, který doporučí další postup. Může jí podat medikamenty, které psychózu zmírní. Zástava kojení na psychiku ženy působí negativně. Laktační psychózu nepodceňujte a vždy vyhledejte odbornou pomoc.

Pramen: Fait, T., Šestinedělí, Moderní babictví 9, 2006; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Začínáme s kojením – jak na to?