Domů » Miminko a batole » Kojení » Laktační poradkyně radí: 5 hlavních zásad kojení

5 HLAVNÍCH ZÁSAD KOJENÍ

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy miminka. Pro dítě i matku přináší i spoustu dalších výhod – například upevňování citové vazby či lepší vývoj duševních funkcí. Společně s laktační poradkyní Simonou Lazzari se podíváme na 5 nejdůležitějších zásad, které přispívají k pohodovému kojení.

1. Nezasahujte do přirozeného procesu

Platí, že každé miminko je individuální bytost. A tak zatímco jedno bude chtít kojit často, druhé bude pauzy mezi kojením natahovat, některé bude potřebovat krmit déle, jiné bude napapané za pár minut. Téměř všechna miminka se shodují v tom, že u prsu usínají a vzbudit je a chtít po nich výkon v podobě aktivního sání je mnohdy nadlidské úsilí.

Zkuste kojení co nejvíce přizpůsobit samotnému miminku – a to jak jeho délku, frekvenci, oblíbenou polohu i požadavku na množství MM. Miminko zkrátka krmte tak často, dlouho a vytrvale, jak si žádá.

2. Střídání prsou

Obzvlášť ze začátku kojení se střídání prsou doporučuje, napomáhá tak plynulému rozběhnutí a stimulace laktace. Pokud se vám bude i při dalším kojení vytvářet mléka méně, rozhodně střídání prsou zachovejte.

Jestliže ale mléka máte dost a miminko je po nakojení z jednoho prsa spokojené, není nutné ho přikládat i k druhému. Pak ale druhému neodkojenému prsu věnujte pozornost, aby nedošlo k hromadění MM a tím k možnosti zdravotních potíží, zánětu prsní žlázy, nebo retenci MM.

3. Správná technika přiložení

Správná technika přiložení zajistí, že vás kojení nebude bolet a miminko při krmení získá potřebné množství mateřského mléka.
Jak na to? Tomu je třeba věnovat pozornost předem, najít si laktační poradkyni, kurz pro budoucí maminky, nespoléhat se na porodnici, kde obvykle není čas a bohužel někdy ani velká vůle věci učit.

4. Pohodlná pozice pro dítě i matku

Pohodlí je pro úspěšné kojení velmi důležité. Najděte si klidné a příjemné místo, kde se budete cítit dobře, nebudete rušená, můžete být podepřená v zádech, loktech a pod nohami, eventuálně myslete i na něco pod sebe – ošetřená hráz po porodu je citlivá několik dní. Šikovný je nafukovací kruh, nebo jeho improvizace.

Těmito opatřeními předejdete nežádoucím potížím a bolestem v zádech, šíji…

Vhodný je běžný gauč, široké křeslo, uzpůsobená postel.

5. Správná strava a pitný režim maminky

Vhodná strava má na kojení velký vliv. Doporučuje se konzumovat hlavně přirozeně sladké potraviny, dobře tepelně upravené, pasterizované, zakysané mléčné produkty, perfektní jsou i různé masové a zeleninové vývary.

Naopak se vyhněte potravinám, které nadýmají, alergizují, chemicky upraveným potravinám, exotickému ovoci, suši, a také syrovému masu a rybám, či nepasterizovaným sýrům.

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ