Domů » Porod » Oddělení šestinedělí

ODDĚLENÍ ŠESTINEDĚLÍ

Po porodu strávíte v klidu na porodním sále dvě hodiny a v případě, že je vše v pořádku, přesunete se společně s miminkem na oddělení šestinedělí.

Rooming-in

Porodnice dodržují rooming-in, což znamená, že je žena společně s dítětem v jednom pokoji (pokud to dovolí zdravotní stav matky a dítěte). Není-li možné, aby bylo miminko společně s maminkou v jednom pokoji, pečují o něj sestřičky, které jej mamince nosí na kojení. To se může stát například u těžké novorozenecké žloutenky.

Jak o sebe pečovat

Na oddělení se uskutečňují každé ráno dvě vizity. Ženský lékař zkontroluje vaše poporodní poranění, pediatr stav miminka. Naučíte se dodržovat hygienické návyky nezbytné v období šestinedělí. Mezi ně patří například péče o jizvu, jak se sprchovat po porodu, jak kojit, ošetřovat prsa a bradavky. Po stolici se vždy osprchujte, stejně jako v období poporodního krvácení používejte pouze porodnické vložky, které budete vkládat do síťových kalhotek.

Propuštění domů

Pediatrická komora doporučuje zůstat v porodnici po spontánním nekomplikovaném porodu alespoň 72 hodin. To znamená tři až čtyři dny pobytu v porodnici. Po císařském řezu to je pět a více dní. Rodička má možnost zvolit ambulantní porod, kdy na své přání může být propuštěna domů dříve. Pro ambulantní porod musí být splněny specifické podmínky. V období 72 hodin se mohou projevit skryté srdeční vady u miminka a u ženy poporodní komplikace. Chcete z porodnice odejít dříve? Informujte o této skutečnosti pediatra, který miminko převezme do péče.

Pramen: Ministerstvo zdravotnictví, Změny v porodnictví v roce 2014: porod pouze za pomoci porodní asistentky a tzv. ambulantní porod, Praha, 2013; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9