PŘÍPRAVA PORODNÍHO PLÁNU
Sepište před plánovaným termínem svá přání a požadavky související s porodem do dokumentu s názvem porodní plán. Nastávající maminky o této možnosti často neví. Pojďme se podívat na to, co to porodní plán je, kdy jej zhotovit a k čemu se využívá. Můžete si vytvořit jeho kopii a uschovat si ji na památku.
Co to je porodní plán?
Do porodního plánu napíšete svá přání ohledně průběhu porodu a následné péče o miminko. Lékaři a porodní asistentka se s vaším přáním seznámí, a snaží se jej maximálně dodržet. V případě komplikací nemůže zdravotnický personál porodní plán akceptovat.
Jak porodní plán vypadá
V každé porodnici tomu je jinak. Před porodem obdržíte řadu dokumentů, které musíte vyplnit. Dokumenty dostanete v porodnici při první návštěvě gynekologické ambulance. Mezi nimi je i list, na němž jsou uvedeny formality jako jméno a příjmení, rodné číslo, souhlas s epidurální analgezií, účast otce u porodu a další údaje. V některých porodnicích je možné respektovat přání rodičky a pouštět jí k porodu hudbu, jiné porodnice tuto možnost nenabízejí. Informace načerpáte na předporodním kurzu, případně se informujte u zdravotních sester v porodnici.
Co by měl porodní plán obsahovat?
Některé porodnice vydávají vlastní formulář formou dotazníku. Ten je složen z otázek týkajících se:
- První a druhé doby porodní (porodu) – hudba u porodu, aromaterapie, oholení zevních rodidel, vyprázdnění střev, úleva během první doby porodní, tlumení porodní bolesti, nástřih hráze, přestřihnutí pupečníku, přítomnost osoby blízké u porodu
- Třetí a čtvrté doby porodní (po porodu na porodním sále) – bonding, přiložení k prsu, umístění dítěte na oddělení šestinedělí
- Oddělení šestinedělí – nadstandardní pokoj, pokoj s partnerem, vlastní ložní prádlo
Kdy jej sepsat?
Porodní plán si připravte v klidu doma před porodem. Nemá-li porodnice svůj vlastní formulář, měl by se váš dokument vejít do jedné strany A4. Pro personál nemocnice bude čtivější, když text sepíšete přehledně v bodech nebo rozčleníte do tabulky.