Domů » Miminko a batole » Kojení » Antikoncepce při kojení

ANTIKONCEPCE PŘI KOJENÍ

Kojení není antikoncepcí. Za účinnou antikoncepci je možné považovat plné kojení v období šestinedělí, ale nikoli půl roku po porodu. Neplánujete-li dalšího potomka, poraďte se se svým gynekologem o vhodné antikoncepci. Víte, za jak dlouho po porodu můžete opět otěhotnět?

Nehormonální antikoncepce

Páry často volí nehormonální antikoncepci v podobě přerušované soulože nebo kondomu. Tato metoda je poměrně spolehlivá, i když existuje pravděpodobnost selhání. Spolehlivost prezervativu jako metody antikoncepce se pohybuje okolo 82 % až 98 %. Pravděpodobnost selhání je za rok desetinová.

Hormonální antikoncepce

Po čas kojení se užívání běžné hormonální antikoncepce nehodí. Hormony mohou negativně ovlivnit tvorbu mléka a jeho složení. Množství a složení mateřského mléka nezmění minipilulka nebo nitroděložní systém s hormonem (IUS, IUD). Minipilulka se musí užívat naprosto pravidelně přesně každých 24 hodin. Přijatelné jsou gestagenní antikoncepční pilulky nebo injekce. Nitroděložní tělísko vám lékař zavede po skončení šestinedělí.

Gynekolog s vámi bude možnosti užití antikoncepce konzultovat a vybere pro vás to nejvhodnější řešení. Záleží také na tom, za jak dlouho plánujete otěhotnět a zároveň, jak dlouho budete dítě kojit.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Jedlička, J., Fakta a mýty o kondomech, Státní zdravotní ústav, 2007; Hrušková, H., Hormonální antikoncepce – novinky, přínosy, rizika, nové preparáty, Interní Med. 2009; 11(12), 569–572