Domů » Porod » Je možné otěhotnět v šestinedělí?

JE MOŽNÉ OTĚHOTNĚT V ŠESTINEDĚLÍ?

Sexuální život v období šestinedělí byste měla omezit alespoň po dobu odcházení krvavých ostatků. Víte, zda můžete otěhotnět v šestinedělí a zda je kojení přirozenou antikoncepcí?

Otěhotnění v šestinedělí

Ženy, které kojí, nemohou díky stimulaci bradavek v šestinedělí otěhotnět, avšak pouze za určitých podmínek. Kojit musí alespoň každé čtyři hodiny přes den a každých šest hodin v noci. Přesto se na plné kojení jako antikoncepci nespoléhejte.

Pokud se budete držet zásady, že sexuální život obnovíte až po gynekologické kontrole, kterou absolvujete po skončení šestinedělí, nemusí vás otázka otěhotnění v tomto období trápit.

Nekojíte? Můžete otěhotnět už čtyři týdny po porodu. Kojíte-li částečně, můžete počít dalšího potomka již šest týdnů po porodu, při plném kojení za deset až dvanáct týdnů.

Antikoncepce

Využijte po skončení šestinedělí antikoncepci pro kojící ženy, která není pro miminko škodlivá, a zároveň vás ochrání před dalším početím. Nekojící ženy mohou užívat antikoncepci od čtvrtého týdne po porodu. Poraďte se v gynekologické ambulanci s lékařem. Při plném kojení je pravděpodobnost otěhotnění v prvních deseti až dvanácti týdnech okolo 1 %.

Kontrola u gynekologa po skončení šestinedělí

Po skončení šestinedělí navštivte svého gynekologa, který zkontroluje zhojení poporodních ran, prohlédne dělohu ultrazvukem a předepíše vám vhodnou antikoncepci.

Pramen: Fait, T., Šestinedělí, Moderní babictví 9, 2006; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Minárik, J., Přirozené a spolehlivé plánování rodičovství, Axonia, Praha.