Domů » Porod » Co se dozvím na předporodním kurzu?

CO SE DOZVÍM NA PŘEDPORODNÍM KURZU?

Předporodní kurz ocení ženy, které chtějí od porodní asistentky zjistit více informací o přirozeném porodu a o porodu císařským řezem. Zdravotní sestra vám přiblíží, jaké polohy při první době porodní uleví od bolesti a jak se připravit na druhou dobu porodní.

Náplň předporodního kurzu

Každá porodnice organizuje předporodní kurzy jiným způsobem a mírně se liší jejich náplň. Dozvíte se vždy to nejpodstatnější o porodu a fungování oddělení šestinedělí. Porodní asistentka vám přesně řekne, co si s sebou máte sbalit do porodnice. Projde s vámi informace o tom, co nastane na porodním sále bezprostředně po fyziologickém porodu, co se děje při porodu císařským řezem a jak bude miminko vyšetřeno. Přiblíží vám péči o kojence v období šestinedělí, jak se stravovat v šestinedělí při kojení a jaké jsou zvyklosti porodnice. Nahlédnete do prostor porodních sálů.

Jak dlouho předporodní kurz trvá?

S asistentkou strávíte okolo dvou hodin. Délka kurzu se odlišuje porodnici od porodnice. Některé instituce pořádají předporodní kurz na jedno odpoledne, jiné mají pevně stanovený harmonogram a porodnici navštívíte vícekrát. Ve vybraných zařízeních si zvolíte mezi jednorázovými nebo dlouhodobými kurzy. Lekce se uskutečňují v malých skupinkách maminek.

Účast partnera

Na kurz s sebou můžete vzít i partnera, ale není to bezpodmínečně nutné. Záleží na tom, zda se mu bude chtít a zda bude přítomen u porodu. Kurz je určený primárně pro nastávající maminky. Má jim pomoci lépe se na porod a období šestinedělí připravit.

Úhrada za kurz

Na předporodním kurzu se dozvíte potřebné informace k porodu, o poporodní péči, kojení a období šestinedělí. Předporodní kurzy jsou služba navíc, kterou porodnice maminkám poskytuje. Zapíšete-li se, musíte zaplatit kurzovné. Na něj vám po předložení dokladu o zaplacení přispěje zdravotní pojišťovna . O výši příspěvku se informujte u své pojišťovny, jelikož každá hradí odlišnou částku.

Pramen: Fakultní nemocnice Olomouc, Fakultní nemocnice Ostrava, Nemocnice Jihlava, Gynekologicko-porodnická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (Apolinář)