Domů » Miminko a batole » Kojení » Laktační poradenství

LAKTAČNÍ PORADENSTVÍ

První odborníky v oblasti kojení a laktačního poradenství v České republice začala vzdělávat Laktační liga, která se problematice kojení pečlivě věnuje. Zdravotníci s certifikátem laktačního poradce pomáhají maminkám s vážnými problémy při kojení. Potřebujete také poradit?

Kdo může certifikát získat

Certifikát obdrží sestry či zdravotníci, kteří absolvují odborný kurz pořádaný Laktační ligou. Po splnění podmínek kurzu mohou ženám odborně poradit při potížích s technikou kojení, nástupem laktace, problematice sání. Certifikát získají po absolvování kurzu také nezdravotníci, kteří musí intenzivně spolupracovat s Laktační ligou.

S čím vám může laktační poradce pomoci

Nedostatečná tvorba mléka – tvorba mléka se odvíjí od přikládání dítěte k prsu. Se skutečným nedostatkem mléka se potýká okolo 3 % žen.

Problémy s uvolňováním mléka – uvolnění mléka nastává díky let-down reflexu (ejekční reflex). Poruchy mohou být způsobeny špatnou technikou kojení.

Silný spouštěcí reflex – mléko teče při prvních doušcích nadbytečně a dítě se může dusit. Před kojením chvíli odsávejte.

Bolestivé a popraskané bradavky – příčinou vzniku je nesprávná technika kojení. Laktační poradkyně vám pomůže chybu napravit.

Vpáčené bradavky – znesnadňují kojení, jelikož jsou nepoddajné a dítě nemůže prs uchopit do pusy. Vhodné je, aby žena nosila od šestého měsíce těhotenství formovače bradavek. Při kojení vám pomůže nasazení kloboučků.

Bolestivé nalití prsou

Dítě při kojení křičí a nechce sát

Miminko při kojení vždy usne a nenapije se

Jak postupuje laktační poradkyně při práci

Poradkyně vás vyslechne a bude se vám snažit s problémem pomoci. Při instruktáži zjistí, co děláte správně a naopak vás povede v situacích, v nichž postupujete špatně. Tímto odhalí příčinu vzniklého problému a napraví jej. Od laktační poradkyně přijímejte rady v dobrém, jejím zájmem není rozkazovat ženě, jak má kojit, ale v kojení pomoci.

Pramen: Růžičková, Z., Efektivita laktačního poradenství v porodnicích se zaměřením na Brno, Brno, 2008