Domů » Miminko a batole » Kojení » Dvojčata a kojení

DVOJČATA A KOJENÍ

Kojení dvojčat dá pořádně zabrat. Krmit můžete buď obě děti dohromady, nebo každé zvlášť, ale vždy pro vás bude kojení obzvláště náročné. Víte, jak kojit dvojčata, a co dělat při nedostatku mléka?

Krmení miminek v porodnici

V porodnici budete mléko zpočátku s největší pravděpodobností odsávat. Záleží na průběhu porodu (spontánní nebo císařský řez), na donošenosti miminek (předčasný porod či porod v termínu). Až zdravotní stav vás i dětí dovolí, vyzkoušíte si kojení se zdravotní sestřičkou. Veškeré potíže spojené s nástupem laktace a s nedostatkem mléka řešte ihned v porodnici.

Technika kojení

Miminka držte pevně, aby ze sevření nevypadla. Kojit můžete obě děti najednou, případně nakrmit nejdříve jedno a poté druhé. Záleží na vás, co vám bude více vyhovovat. Kojíte-li naráz obě děti, dáváte silný stimul k vyšší tvorbě mléka. Vhodným pomocníkem vám bude kojící polštář, na nějž miminka položíte a budete je pouze přidržovat.

Každé dítě by mělo mít svůj prs. Prsy a děti nestřídejte, jelikož tvorba mléka se uzpůsobuje poptávce po něm. Větší jedlík bude mít ve svém prsu větší zásoby mléka.

Nedostatek mléka

Jak podpořit laktaci? Zkuste mléko odsávat, případně konzumujte odvary z bylinek podporujících tvorbu mléka. Pokud se snažíte sebevíc, přikládáte děti k prsu, odsáváte, pijete čaje pro kojící ženy a mléka máte stále málo, dosáhla tvorba pomyslného stropu a musíte sáhnout po umělé výživě. Zkuste využít pomoci laktační poradkyně, která vás navštíví doma, ukáže vám vhodné polohy při kojení dvojčat a také vám poradí, jak zvýšit laktaci. Problémy s nedostatkem mléka mají i maminky, které kojí pouze jedno miminko.

Kojení v sobě nese benefity pro vás i děti. Maminku sice stojí více úsilí a energie, musí vyprodukovat velké množství mléka, ale dětem dává tu nejlepší možnou kojeneckou stravu. Navíc dlouhodobé kojení snižuje u ženy pravděpodobnost výskytu rakoviny prsu. Kojit je možné také trojčata nebo vícerčata. Záleží na tom, kolik mléka vytvoříte, a zda bude miminkům stačit. Maminky často dělají kompromis a přikrmují děti z láhve umělým mlékem. Při kojení dostatečně jezte, denní přísun kalorií (kcal) byste měla zvýšit o 1500.

Jak začít?

Nejprve si vyberte vhodnou polohu, při níž zvládnete nakojit obě děti (fotbalovou, tandemovou nebo do kříže). Posaďte se na postel či na podlahu, připravte si před kojením vše, co budete potřebovat – pití, ubrousky, kapesníky a děti. Jedno dítě umístěte do požadované polohy, nechte jej přisát a připravte druhé dítě. Zprvu budete muset obě děti pevně držet, proto je nejlepší, abyste měla pomocníka, který vám s nachystáním pomůže.

Chcete-li kojit každé miminko zvlášť, nakojte vždy to, které je vzhůru. Po nakrmení a odříhnutí vzbuďte druhé dítě a nakrmte jej. Každé mamince vyhovuje jiný způsob a je na vás, který si zvolíte.

Pramen: Rulíková, K., Kojení dvojčat, Tamba, 1997