Domů » Porod » Jak se zotavit po císařském řezu

JAK SE ZOTAVIT PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU

Pokud své miminko porodíte císařským řezem, je to pro vaše tělo obvykle větší zátěž než porod vaginální. Na zotavení tedy budete potřebovat více času. Co vám pomůže? Na to jsme se zeptali duly a laktační poradkyně Simony Lazzari.

Co se děje po porodu 

Těsně po porodu budete umístěna na jednotku intenzivní péče. Bude o vás postaráno ze všech hledisek. Odstraní vám postupně všechny katetry a cévky, vysvobodí ze stahovacích punčoch, které předcházely krevní trombóze v dolních končetinách.

Infuzemi, čípky, nebo injekcemi budou eventuálně tišit bolest po operaci a sledovat vaše životní funkce. Pozornost se věnuje i vyprazdňování a peristaltice střev.

Dětská sestra by za vámi měla nosit vaše miminko a pomáhat s přiložením k prsu, abyste se měly možnost se sblížit a vzájemně se stimulovaly k zahájení laktace.

Pokud budete při silách a miminko na JIP nepřináší, požádejte o odsávačku MM a pokuste se prsa stimulovat á 3 hod po 10 min každé prso.

Po několika hodinách vám pomohou vstát, doprovodí do sprchy, na WC a bude-li váš stav uspokojivý (cca za 7-12hodin), přeloží vás na běžné oddělení šestinedělí, kde se již setkáte se svým děťátkem, o které začnete intenzivně pečovat.

V prvních hodinách po porodu na odd. JIP budete mít kašovitou, snadno stravitelnou dietu, později se pokuste  konzumovat potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, zeleninu), vývary a dostatečně pijte.

Snažte se co nejvíce odpočívat, ale zároveň se nevyhýbejte pohybu, který je prevencí trombózy, podporou správné cirkulaci krve a celkové rekonvalescence. Budete opatrná na jizvu na břiše, která bude sterilně ošetřená a krytá. Stehy se budou odstraňovat cca 10-14 dní po operaci.

V nemocnici s miminkem zůstanete o něco déle, hospitalizace na oddělení šestinedělí trvá obvykle 5 – 7 dní. I když vás propustí domů, neznamená to, že můžete začít fungovat jako dřív. Maminkám se radí odpočívat, kdykoli to miminko umožní. Pokud vám příbuzní nebo kamarádi nabízí pomoc, ať už to jen malý úklid, uvaření oběda, péče o miminko, využijte toho bez výhrad.

Rekonvalescence

Zotavení může trvat 6 – 8 týdnů. V tomto období se snažte omezit pohyby, které namáhají břišní svaly. Ať je to obyčejné vstávání, chůze, překonávání schodů, manipulace s miminkem, dokonce i řízení auta. Nepochybně zjistíte, že permanentně a vždy téměř do všech pohybů, jsou břišní svaly zapojené.

Krátké procházky, dechová cvičení, postupná rehabilitace jsou naopak žádoucí a udělají vašemu tělu dobře. Lehký, opatrný pohyb napomáhá okysličování krve a produkci endorfinů, které proces hojení urychlují.

Tipy pro rychlejší rekonvalescenci po porodu císařským řezem 

Vstávejte a uléhejte do postele přes bok s oporou rukou, rozmýšlejte pohyb, abyste příliš nenamáhaly břišní svaly.

Při kojení si na oblast břicha položte polštářek, aby vás miminko nekoplo.

Při kašli, kýchnutí, smíchu si břicho přidržujte.

Snažte se vyhnout možné zácpě, eventuálně volte glycerinový čípek pro snadnější vyprázdnění.

Po několika dnech, pokud stav dovolí, si opatrně lehejte na břicho, abyste předešly možným srůstům tkání břicha. Můžete-li, domluvte se s operatérem a dopřejte si během operace speciální gel, který srůstům předchází.

Snažte se nezvedat žádné těžké předměty. Obecná poučka je, že cokoli těžšího než miminko je zakázáno. Po dvou týdnech můžete pomalu začít zvedat i těžší věci, pokud se budete cítit dobře.

Jídelníček 

Stejně důležitý je také jídelníček. Díky vyvážené stravě se vaše tělo rychleji zotaví. Dopřejte si potraviny bohaté na železo a další minerály, které krevní ztrátou během porodu budou v mírném deficitu.

Pokud kojíte, přizpůsobte svůj jídelníček nárokům laktace a požadavkům miminka. Nezapomínejte také na dostatek tekutin.

Kojení 

Po císařském řezu své miminko kojit můžete. Léky proti bolesti kojení a miminku neškodí.

Problémy vám v prvních dnech však může dělat zvedání miminka, případně nalezení té správné polohy.

Péče o jizvu

V nemocnici dostanete přesné instrukce, jak o jizvu pečovat, bude záležet na tom, jak se oblast bude hojit.

Někdy je nutné krytí a pravidelný převaz, jindy stačí pouhá dezinfekce a přístup vzduchu.

Poté, co vám odstraní stehy (10-14 dní), se začnete o svou jizvu pečlivě starat.

Až odezní přecitlivělost a bolest v oblasti jizvy, doporučuje se jizvu pravidelně jemně a citlivě masírovat. Jde o tlakovou masáž, kdy prsty jemně přejíždíte, citlivě protlačujete a jakoby rozrušujete možné vnitřní srůsty pod jizvou. Díky těmto pohybům se bude i kůže lépe prokrvovat, což napomáhá její regeneraci.

Používáte například přípravky pro péči o jizvu, různé olejíčky s přírodním složením, starou babskou osvědčenou radou je nesolené vepřové sádlo.  

Po několika měsících (9-12), bude jizva tenká, bílá a nebolestivá. V oblasti, kde dorůstá ochlupení, bude jizva sotva viditelná.

Cvičení a aktivní pohyb 

Začátek cvičení byste měla vždy konzultovat se svým lékařem a počkat alespoň 6 – 8 týdnů.

Cvičte vždy pod odborným vedením s lektorem, který ví, že jste rodila císařským řezem. Nebo si dopřejte rehabilitaci.

Ujistěte se, že nemáte diastázu BS. Pokud ano, najděte si odborníka, který vám pomůže a naučí, jak předejít dalšímu poškození.

Pozvolna si přidávejte zátěž, nic nepřehánějte a začněte cvičit všechny svaly mimo přímého břišního svalstva. To začněte namáhat až později cca 3 měs po porodu.

Další těhotenství 

Další těhotenství se doporučuje nejdříve po 2,5-3 letech.

Bez rizika by mělo vše proběhnout po 4 letech po prvním porodu císařským řezem.

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ

Leave Your Reply