Domů » Těhotenství » Černý kašel v těhotenství

ČERNÝ KAŠEL V TĚHOTENSTVÍ

Výskyt černého kašle v České republice se v posledních letech mírně zvyšuje. Jedná se o vysoce přenosné infekční onemocnění.
Ochránit vás i miminko může pouze očkování.

Příznaky

Zpočátku černý kašel vypadá jako obyčejné nachlazení a charakteristické symptomy se začnou objevovat později. Typickými příznaky jsou záchvaty a dlouhotrvající kašel, chrapot, bolest hlavy, poruchy spánku, zvracení a ubývání na váze.

Léčba

Při zjištění černého kašle předepíše lékař pacientce antibiotika.

Prevence

Jedinou prevencí je očkování. Bezprostřední kontakt s nakaženou osobou znamená přenos viru na druhého člověka. Nejrizikovější skupinu představují neočkované malé děti, batolata a kojenci.

Očkování

V těhotenství můžete postoupit mezi 28. a 36. týdnem očkování, které zajistí přenos protilátek plodu. Narozená miminka budou mít protilátky z těla matky a nebude u nich hrozit vysoké riziko nákazy černým kašlem. Protilátky dítěti můžete předat také kojením. Očkování v těhotenství musí vždy povolit lékař.

Posilujte imunitu a obranyschopnost organismu od počátku gravidity.

Pramen: Doporučení pro očkování těhotných žen proti pertusi v České republice, Doplnění Národní strategie očkování proti pertusi, 2015; Fabiánová, K., Otazníky kolem černého kašle: Může postihnout každého z nás.?!, Practicus 6/2013

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Není kašel jako kašel