Domů » Miminko a batole » Rýma, kašel a nachlazení u dětí

RÝMA, KAŠEL A NACHLAZENÍ U DĚTÍ

Nejčastější onemocnění u dětí představuje nachlazení, rýma a kašel. Může je doprovázet i zvýšená teplota. Děti se nakazí při návštěvě školky nebo dětského kolektivu nejčastěji v zimních měsících. Nemoc se šíří kapénkovou nákazou. Inkubační doba je do pěti dní.

Symptomy: U kojence teplota rychle stoupá k 40 °C. Dítě je nevrlé, unavené, malátné a nemá chuť k jídlu. Bolí jej hlava, má ucpaný nos, projevuje se zahlenění a nastupuje rýma. Bolí jej v krku, kašle, v noci nemůže spát, a pokud usne, chrápe.

Léčba: Horečku snížíte zábaly a podáváním léků. Nikdy dítěti nedávejte acylpyrin. Pokud se vám nedaří snížit horečku podáním léku s účinnou látkou paracetamol nebo ibuprofen, navštivte bezodkladně lékaře. Zánět horních cest dýchacích nejčastěji způsobují viry, proto není nutné užívat antibiotika. Dítě musí mít průchodný nos, aby mohlo dýchat. Rýmu pravidelně odsávejte odsávačkou hlenů. Objeví-li se kašel, podávejte sirup proti kašli. S kojencem navštivte lékaře.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5