Domů » Těhotenství » 17. týden těhotenství

17. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Tímto týdnem začíná pátý lunární měsíc. Těhotenství je na vás již vidět, ale nosíte-li volné oblečení nebo kabát, okolí jej stále nezpozoruje. Nemáte těhotenská trika a kalhoty? Nastává nejvyšší čas si je pořídit. V následujících týdnech se bříško zvětší tak rychle, že se do svého starého oblečení již nevejdete. Podívejte se, jak se v těhotenství oblékat.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Okolo míchy se tvoří ochranná tuková vrstva zvaná myelinový obal (nebo také myelinová pochva). Do mozku se díky němu snadněji předávají zprávy. Oči jsou stále zavřené, ale za použití mimických svalů je plod dokáže mhouřit. Kosti se začínají zaplňovat vápníkem a vypadají zřetelněji. Pohyby miminka pravděpodobně ještě neregistrujete. I přesto, že se v děloze otáčí, pluje a kope nohama, není možné je vnímat díky velkému množství plodové vody. Druhorodičky mohou cítit pohyby miminka od 18. týdne těhotenství, ale neplatí to absolutně. Prvorodičky o dva týdny později.

Placentu protkala síť krevních cév. Ty vytvářejí velký povrch. Skrze placentu se do těla miminka dostávají živiny a uskutečňuje se výměna odpadních produktů metabolismu.

CRL: 12 cm

Váha plodu: 200 g

Vaše tělo v 17. týdnu těhotenství

Děloha sahá pět centimetrů pod pupek. Jestliže se vám stále vyhýbají projevy pigmentace kůže, dostaví se záhy. Některé maminky již v 17. týdnu těhotenství kvůli rostoucí děloze trápí zácpa. Pijte dostatečné množství tekutin a hýbejte se. Samozřejmě tak, abyste neohrozila miminko. Víte, jak bezpečně sportovat v graviditě?

Co očekávat

  • Užívejte si poklidné období, které s sebou polovina druhého trimestru přináší. Můžete vyrazit do kina, divadla nebo na dovolenou.
  • Už víte, zda čekáte chlapečka nebo holčičku? Zevní genitál je vyvinut. Jen ho spatřit na ultrazvuku.

Vyšetření a návštěva lékaře

Docházejte pravidelně do gynekologické ambulance. Čekáte-li dvojčátka, bude vás chtít lékař vidět častěji, pravděpodobně jednou za čtrnáct dní. Přečtěte si o vícečetném těhotenství.

Vitamíny a živiny

Přírodním zdrojem vitamínu C, kyseliny askorbové, jsou jahody, černý rybíz, pomeranče, citrony, grapefruit, petržel, křen, nať celeru, kapusta, zelí a špenát. Nadměrná konzumace vitamínu C není zdravá stejně jako jeho nedostatek. Při hypervitaminóze se mohou tvořit ledvinové kameny a inaktivuje se vitamín B12, který je pro tělo v období těhotenství nesmírně důležitý. Podívejte se na podrobný přehled denních dávek vitamínů, které byste měla v graviditě užívat.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 16+0 – 16+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 16 ukončených týdnů (probíhá 17. týden)
Od oplodnění uplynulo 14 ukončených týdnů (probíhá 15. týden)
Ukončené dny těhotenství 112 – 118
Počet dní do porodu 168 – 162
AdobeStock_86451769

VÍTE, ŽE …

Riziko potratu již pominulo a měla byste zaměstnavatele informovat o svém těhotenství. Vykonáváte-li rizikové zaměstnání, které není slučitelné s graviditou, má zaměstnavatel dle zákona povinnost vás přeřadit na jiné pracovní místo. Může vám nabídnout i jiné řešení, jestliže pro vás bezpečnější práci nemá. Pokud přijdete o část výdělku kvůli přeřazení na hůře placenou pozici, máte nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Přečtěte si více informací o možnostech přeřazení na jiné pracovní místo.

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017