Domů » Těhotenství » 21. týden těhotenství

21. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Začíná šestý lunární měsíc, nacházíte se ve druhé polovině těhotenství. Tu první vám znepříjemňovaly těhotenské nevolnosti, ve druhé budete mít potíže s pohybem kvůli rostoucí děloze. Těžiště vašeho těla se změní, bude se vám hůře ohýbat nebo chodit do schodů. Ale výsledek stojí za to. Miminko se narodí již za 19. týdnů.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Velikost embrya se pohybuje kolem 1 až 3 milimetrů a jeho obal (gestační váček) může mít až půl centimetru. V takto raném stádiu těhotenství není možné s přesností plošně u všech žen určit velikost zárodku. Oborná literatura se v údajích mírně liší.

Ve čtvrtém týdnu vznikl zárodečný terčík, který se v pátém týdnu prodlužuje. V horní části se rýsuje hlava, zespodu se tvoří primitivní proužek představující zadní stranu zárodku.

Vyvíjí se mezoderm, který doplňuje již vzniklý vnější a vnitřní zárodečný list. Více o mezodermu se dočtete ve čtvrtém týdnu těhotenství. Tři zárodečné listy existují 17. den po oplodnění

Již je patrný nezavřený základ mozku, primitivních úst a srdce. Srdce a cévy se vyvíjejí velmi progresivně, jelikož zajišťují základ výživy. Před ukončeným pátým týdnem těhotenství můžeme v zárodku pozorovat srdeční trubici a do ní se vlévá primitivní krev z pupeční žíly. Do embrya se dostane okysličená krev s živinami z choriových klků, které se vydělily 4. týden těhotenství.

Velikost embrya: 1 – 3 mm

Průměr gestačního váčku: 4 mm

Vaše tělo ve 21. týdnu těhotenství

Bříško možná není ještě tak velké, aby vám dělalo potíže při usínání. To se může záhy změnit. Některé ženy mají problémy se spaním již ve 20. týdnu těhotenství. Sledujte, zda vás nebolí hlava nebo příliš neotékají kotníky. Otoky končetin, které nezmizí, mohou být symptomem vážného onemocnění preeklampsie. Mléčná žláza začne produkovat mlezivo, které se nazývá kolostrum. Tekutina se objevuje při masáži prsu.

Co očekávat

Větší děloha zapříčiní zácpu. Té můžete do jisté míry předcházet dostatečným pohybem, pitím tekutin a zdravou stravou. Konzumujte hlavně ovoce, zeleninu a potravu bohatou na vlákninu.

Vyšetření a návštěva lékaře

Od 21. týdne těhotenství absolvujete ultrazvukové vyšetření ve druhém trimestru. Vynechala jste prvotrimestrální screening? Neváhejte se na velký ultrazvuk objednat. Z něj jsou patrné vývojové vady plodu, jeho přibližná délka a hmotnost. Lékaři se zaměřují na vývojové vady orgánů, srdce, detailně zkoumají ledviny, uložení placenty a dostatek plodové vody. Screening ukáže rozštěpové a vývojové vady vzniklé v důsledku chromozomálních aberací. Přečtěte si více informací o ultrazvuku ve druhém trimestru. Víte, proč je důležité podstoupit vyšetření také v prvním trimestru?

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Screening ve druhém trimestru 21. až 22. týden

20+0 až 22+0

OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Vitamíny a živiny

Jód je nezbytný pro syntézu hormonů štítné žlázy. Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus a další důležité funkce v těle. Denní doporučená dávka pro těhotné ženy je 230 µg. Za nezdravou se považuje nadbytečná konzumace jódu i výrazný nedostatek v organismu. Jód naleznete v makrelách, krabím mase, slávkách, mušlích a treskách. V České republice se jodiduje sůl.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 20+0 – 20+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 20 ukončených týdnů (probíhá 21. týden)
Od oplodnění uplynulo 18 ukončených týdnů (probíhá 19. týden)
Ukončené dny těhotenství 140 – 146
Počet dní do porodu 140 – 134
AdobeStock_86450952

VÍTE, ŽE …

O vpáčené bradavky pečujte dostatečně dlouho před porodem. Ženy s plochými nebo vpáčenými bradavkami mívají problémy s kojením. Těmto potížím do jisté míry předejdete, zakoupíte-li si formovače bradavek, které vložíte na noc do podprsenky.

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017