Domů » Těhotenství » 33. týden těhotenství

33. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Na bříšku se začínají objevovat bouličky. Devátý lunární měsíc plod sílí a rapidně nabývá na váze. Nyní si můžete užívat první týden mateřské dovolené a řádně odpočívat. Na mateřskou dovolenou nastoupíte mezi ukončeným 32. až 34. týdnem těhotenství. Termín si zvolíte sama.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Miminko se v bříšku vrtí. Měla byste cítit kolem deseti pohybů každých 120 minut. Nevnímáte-li nic celý den, vyhledejte lékaře, který zkontroluje, zda je plod v pořádku. Kosti se plně vyvinuly, přesto jsou značně měkké. Plíce se dotvářejí a stále by miminko po porodu nebylo schopno samo dýchat. Často spí, v pravidelných intervalech. Při spánku do vás může kopat a vrtět se, takže nepoznáte, kdy bdí a spí, ale dle ultrazvuku nebo monitoru by bylo možné fázi spánku určit. Rychlost tepu se pohybuje mezi 120 a 160 údery za minutu.

Vaše tělo ve 33. týdnu těhotenství

Je-li miminko otočené hlavičkou dolů, tlačí vás na močový měchýř a nutkání na toaletu se stupňuje. Chodila a kotníky vám začínají otékat.

Miminko vás kope do žeber a při spánku vás tyto pohyby budí. V letních měsících je poslední trimestr těhotenství náročnější. Díky teplu se vám špatně dýchá, nohy více otékají, budete často pít a potřebovat na toaletu.

Co očekávat

  • V tomto stádiu těhotenství nikam necestujte. Létat letadlem se nedoporučuje. Letecké společnosti přepravují těhotné ženy pouze do 28. týdne gravidity. Od tohoto stádia vyžadují potvrzení od lékaře. Vybrané aerolinky nepustí na palubu těhotné ženy od 34. týdne gravidity ani s potvrzením od gynekologa. Vícerodičky mají omezení pro cestování již ve 24. týdnu, v případě nekomplikovaného těhotenství. Přečtěte si více informací o tom, jak cestovat v těhotenství.

Vyšetření a návštěva lékaře

Nemáte-li žádné komplikace, stále docházíte do gynekologické poradny jednou za čtyři týdny. Brzy tyto návštěvy ustanou a vy budete pravidelně každý týden navštěvovat gynekologickou poradnu v porodnici, kde se chystáte porodit.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
GBS screening (vyšetření na streptokoky) 36. až 38. týden

35+0 až 38+0

Vitamíny a živiny

Dodržování doporučeného denního příjmu vápníku zmírňuje riziko předčasného porodu. Vápník je důležitý pro tvorbu kostí a zubů miminka a také slouží pro udržení dobrého stavu vašich kostí. Denní příjem by neměl klesnout pod 700 mg. Dopřejte si denně sklenici mléka, dostatek sýrů a jogurtů. Vápník získáte i z potravinových doplňků. Nezapomeňte zvýšené množství vápníků konzumovat i v období kojení.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 32+0 – 32+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 32 ukončených týdnů (probíhá 33. týden)
Od oplodnění uplynulo 30 ukončených týdnů (probíhá 31. týden)
Ukončené dny těhotenství 224 – 230
Počet dní do porodu 56 – 50
AdobeStock_86451027

VÍTE, ŽE …

  • Neřiďte automobil. S velkým břichem je řízení vozidla téměř nemožné a stává se nebezpečné pro vás, miminko i blízké okolí.
  • Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu vám prospějí.
  • Větší děloha může způsobit, že se budete cítit plná a těžká. Zmenšete porce jídla a jezte častěji.

Videa a fotografie

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017